Pręt – wyrób hutniczy o wymiarach poprzecznych znacznie mniejszych niż długość (stosunek wymiaru poprzecznego do długości wynosi od 0,001 do 0,35), mający dużą sztywność (zwykle w celu jego deformacji należy użyć znacznych sił i specjalistycznych urządzeń). Pręty wytwarzane są przez walcowanie lub ciągnienie.
Dostępne są pręty o przekrojach:
Pręt stalowy charakteryzowany jest (w Polskich Normach) przez następujące cechy:
Dla łatwiejszego rozróżnienia klasy stali pręty wykonuje się jako gładkie (klasy A-0 i A-I) lub żebrowane (klasy A-II, A-III i A-IIIN). W przypadku prętów żebrowanych średnica jest uśredniana, to znaczy, że średnica wynika z ilości materiału, a nie konkretnego wymiaru pręta. Pręty wykonuje się z różnego typu metalu. Najbardziej popularne to pręty stalowe oraz pręty aluminiowe.
Pręty aluminiowe wykonane są z różnych gatunków stopów aluminium, które wyróżniają się swoimi specyficznymi właściwościami. Z tego względu, należy przy doborze gatunku kierować się przyszłym zastosowaniem. Wyróżnia się pręty wykonane z takich gatunków aluminium:
Pręty używane są do produkcji wyrobów przez obróbkę skrawaniem albo stosowane jako elementy konstrukcji (kratownic, ram) lub do zbrojenia żelbetu. Dostarczane są jako wyroby indywidualne (przy większych wymiarach poprzecznych) lub w wiązkach (przy mniejszych wymiarach poprzecznych).
Pręt o przekroju okrągłym, którego stosunek wymiaru poprzecznego do długości jest mniejszy niż 0,001, nazywany jest drutem.