Pseudacanthicus major

Pseudacanthicus major
Chamon & Costa e Silva, 2018
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

sumokształtne

Rodzina

zbrojnikowate

Podrodzina

Hypostominae

Rodzaj

Pseudacanthicus

Gatunek

Pseudacanthicus major

Pseudacanthicus majorgatunek słodkowodnej ryby sumokształtnej z rodziny zbrojnikowatych (Loricariidae), jeden z jej największych przedstawicieli[1].

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Został opisany naukowo w 2018 z Rio Tocantins w Brazylii[1][2]. Gatunek ten ma ograniczony zasięg występowania i nie jest liczny[1]. P. major przebywa w głównym korycie rzeki, w prądach zwykle umiarkowanych do silnych, w miejscach o różnej głębokości – od płytkich do głębokich na 18 metrów. Miejsca, w których był łowiony zawierają zwykle wiele zanurzonych gałęzi i pni[1].

Etymologia

[edytuj | edytuj kod]

Epitet gatunkowy wywodzi się od łacińskiego słowa major oznaczającego "większy od" – w aluzji do dużych rozmiarów okazów w porównaniu z innymi gatunkami rodzaju[1] Pseudacanthicus.

Cechy charakterystyczne

[edytuj | edytuj kod]

Odróżnia się od kongenerów m.in. ciemnobrązowym ubarwieniem ciała bez wyraźnych deseni, ułożeniem płytek kostnych na powierzchni ciała oraz cechami osteologicznymi. Największy z badanych osobników mierzył 60 cm długości standardowej (SL), co czyni go największym przedstawicielem rodzaju i – obok Acanthicus hystrix – jednym z największych zbrojnikowatych[1].

Znaczenie gospodarcze

[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak pozostałe Pseudacanthicus sp., również ten gatunek jest znany i sprzedawany w międzynarodowym handlu dla potrzeb akwarystyki. W systemie oznaczania zbrojników nieopisanych naukowo (numeracja L) został rozpoznany pod numerem L186. Nie stwierdzono, aby był rybą konsumpcyjną[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g C.C. Chamon, T. Costa e Silva. Pseudacanthicus major: description of one of the largest known Loricariidae (Hypostominae: Ancistrini), a species from rio Tocantins basin, Brazil. „Zootaxa”. 4387 (3), s. 499–510, 2018. DOI: 10.11646/zootaxa.4387.3.5. (ang.). 
  2. R. Fricke, W. N. Eschmeyer, R. van der Laan (eds): Catalog of Fishes: genera, species, references (electronic version). California Academy of Sciences. [dostęp 2018-10-23]. (ang.).