Pseudallescheria boydii

Pseudallescheria boydii
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Sordariomycetes

Rząd

Microascales

Rodzina

Microascaceae

Rodzaj

Pseudallescheria

Gatunek

Pseudallescheria boydii

Nazwa systematyczna
Pseudallescheria boydii (Shear) McGinnis, A.A. Padhye & Ajello
Mycotaxon 14(1): 97 (1982)

Pseudallescheria boydii (Shear) McGinnis, A.A. Padhye & Ajello – gatunek workowców[1]. Grzyb mikroskopijny, pasożyt wywołujący u ludzi groźne choroby prowadzące do śmierci[2].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Pseudallescheria, Microascaceae, Microascales, Hypocreomycetidae, Sordariomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go w 1922 r. Cornelius Lott Shear, nadając mu nazwę Allescheria boydii. Obecną nazwę nadali mu McGinnis, A.A. Padhye i L. Ajello w 1982 r.[1] Ma 9 synonimów. Niektóre z nich:

  • Acremonium suis Bakai, in Gladenko 1967
  • Petriellidium boydii (Shear) Malloch 1970
  • Polycytella hominis C.K. Campb. 1987[3]

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Kolonie Pseudallescheria boydii na podłożu OA w temperaturze 30 °C rosną szybko, są watowate lub wełniste, początkowo brudnobiałe, potem przechodzące w blado dymnobrązowe. Tworzą zanurzone w grzybni, błoniaste, kuliste klejstotecja o barwie od jasnobrązowej do czarnej i średnicy 140–200 µm. Ściana raczej cienka, złożona z zębatych komórek. Worki kuliste, 8-zarodnikowe, zanikające (krótkotrwałe). Askospory bez przegród, w kształcie cytryny, 6–7 × 4,0–4,5 µm, gładkościenne, bladożółte do złotobrązowego, z dwiema końcowymi porami rostkowymi. Tworzą też anamorfy typu synnema. Powstają w nich szeroko maczugowate konidia, o barwie od niemal szklistej do bladobrązowej i wymiarach 6–12 × 3,5–4,0 µm. Zlepione są z sobą w śluzowate główki. Komórki konidiotwórcze powstają na niezróżnicowanych strzępkach synnem[2].

Szczepy kliniczne rzadko wytwarzają askokarpy, Pseudallescheria boydii rozpoznaje się po cylindrycznych komórkach konidiotwórczych z oliwkowymi, grubościennymi konidiami. Konidia są wytwarzane w śluzowatych główkach, w przeciwieństwie do suchych konidiów Scopulariopsis. Blisko spokrewniony Scedosporium prolificans odróżnia się ciemniejszymi kulturami, napęczniałymi komórkami konidiotwórczymi, nieco szerszymi konidiami i nie przyswaja rybitolu, ksylitolu i l-arabinitolu[2].

Znaczenie chorobotwórcze

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest często spotykany jako saprotrof w glebie, oborniku i zanieczyszczonej wodzie. U ludzi często powoduje zapalenie stawów, zapalenie zatok oraz zapalenie ucha. Zgłaszano również przypadki grzybicy skóry, zapalenia rogówki i inne okulistyczne. Szczególnie groźny jest dla ludzi z obniżoną odpornością, np. u pacjentów z białaczką, po przeszczepie lub u pacjentów z CGD. Przypadki związane z HIV są rzadkie. W niektórych przypadkach grzyb wykazuje wyraźną predylekcję do ośrodkowego układu nerwowego. Może również powodować zapalenie wsierdzia. Bez leczenia, ogólnoustrojowa grzybica najczęściej prowadzi do śmierci. Ponadto gatunek ten występuje w drogach oddechowych, gdzie może powodować reakcje alergiczne, zapalenie zatok lub zapalenie płuc, i jest często spotykany w płucach pacjentów z mukowiscydozą. Opisano choroby przez niego powodowana także na zwierzętach[2]. U bydła, koni i psów wywołuje chorobę o nazwie alleszerioza[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2023-03-30] (ang.).
  2. a b c d G.S. Hoog, Atlas of clinical fungi [online], Mycobank, 2000, s. 1–1126 [dostęp 2023-03-30] (ang.).
  3. Species Fungorum [online] [dostęp 2023-03-30] (ang.).
  4. Pseudallescheriasis and Scedosporium infection, Mycology online, The University of Adelaide 2006 [dostęp 2023-03-30] [zarchiwizowane z adresu 2007-08-29] (ang.).