RIP (ang. raster image processor) – oprogramowanie, układ scalony, lub całe stanowisko komputerowe - mające służyć zamianie obrazu ciągłotonalnego (zawierającego kolor na wielu stopniach jasności) na obraz rastra, w którym stosunek powierzchni punktów rastrowych do tła ma odwzorować odpowiedni odcień. Punkty rastrowe mają z samej swojej natury jedną jedyną barwę - pełną, 100-procentową i właśnie ich wielkość w porównaniu do tła daje wrażenie odpowiedniego rozjaśnienia (tonu).
W DTP i poligrafii pod pojęciem ripa rozumie się dedykowane stanowisko komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem, podłączone do naświetlarki lub do cyfrowej maszyny drukarskiej. Na ripie odbywa się ostatni etap komputerowej części prac związanych z przygotowaniem do druku. Ripuje się pliki postscriptowe, aby wysłać na urządzenie wyjściowe gotowy obraz rastra (czyli siatki drukowanych punktów), dokładnie w takiej postaci, w jakiej zostanie on potem wydrukowany.
RIP to jednak znacznie szerszy zakres zagadnień - to każde rozwiązanie służące przekształceniu dowolnych danych komputerowych zawierających obraz do postaci siatki punktów, które mogą być zreprodukowane na różnych urządzeniach wyjściowych i nie musi ten termin odnosić się tylko do języka PostScript. Ripem jest więc sterownik każdej drukarki atramentowej i laserowej, a nawet igłowej zezwalającej na druk nie tylko tekstu, ale i grafiki.