Rolnica szkółkówka

Rolnica szkółkówka
Agrotis vestigialis
(Hufnagel, 1766)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

sówkowate

Rodzaj

Agrotis

Gatunek

rolnica szkółkówka

Rolnica szkółkówka (Agrotis vestigialis) – motyl z rodziny sówek (Noctuidae).

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Motyl o rozpiętości skrzydeł 30–40 mm. Pierwsza para skrzydeł żółtawoszara do popielatoszarej z brunatnym nalotem, nerkowata plamka ciemnobrunatna, w środku jasno, a na zewnątrz ciemno obrębiona; plama klinowa czarnobrunatna, obwiedziona szarą obwódką. Skrzydła tylne żółtoszare, jasno obrzeżone.

Larwa (gąsienica) szesnastonoga, naga, o długości do 45 mm, o zabarwieniu zielonoszarym, na grzbiecie ma podwójną ciemną linię grzbietową, na bokach widoczne są białe linie, z boku każdego segmentu dwie brodawki. Głowa żółtobrunatna do brunatnej, błyszcząca z trzema łukowatymi liniami.

Poczwarka typu zamkniętego, jasna, czerwonobrązowa, na końcu odwłoka ma dwa krótkie kolce.

Biologia

[edytuj | edytuj kod]

Rójka za dnia od sierpnia do września. Samice składają jaja na piaszczystej glebie w miejscach zachwaszczonych. Młode gąsienice żerują aż do nastania zimy na korzeniach roślin zielnych. Na wiosnę zaczynają ogryzać szyjki korzeniowe 1–3 letnich siewek i sadzonek różnych drzew. W nocy wspinają się na drzewka, ogryzają igły i korę, a nawet przegryzają cienkie strzałki. Przepoczwarczenie następuje w lipcu pod osłoną luźnego oprzędu, zwykle w glebie. Generacja jednoroczna. Zimuje na wpół wyrośnięta gąsienica.

Znaczenie

[edytuj | edytuj kod]

Rolnica szkółkówka może być (jak inne rolnice) groźnym szkodnikiem w szkółkarstwie. Przy 3 gąsienicach na 1 m² następuje znaczny, bo ponad 50% wypad sadzonek.