Rusałka laik

Rusałka laik
Nymphalis vaualbum
Denis & Schiffermüller, 1775
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

rusałkowate

Podrodzina

Nymphalinae

Plemię

Nymphalini

Rodzaj

Nymphalis

Gatunek

rusałka laik

Rusałka laik (Nymphalis vaualbum) – motyl z rodziny rusałkowatych.

Wygląd
Wierzch skrzydeł jasnobrązowy z licznymi czarnymi i po jednej białej plamce na każdym skrzydle. Spód szary, ciemno prążkowany, z charakterystyczną, jaśniejszą literką "L" (stąd nazwa laik). Rozpiętość skrzydeł do 65 mm. Brzegi skrzydeł powcinane.
Czas lotu
Od lipca do czerwca, w tym czasie laik zimuje w dziuplach, szczelinach skalnych, na strychach. Jeśli zima jest długa i mroźna, osobniki zimujące latają nawet do końca lipca, dając początek nowemu pokoleniu w sierpniu.
Biotop
Laik żyje w lasach liściastych i mieszanych, szczególnie w łęgach i grądach, gdzie możemy go spotkać na polanach leśnych, skrajach lasu i leśnych drogach. Gatunek ten jest terytorialny, samiec nerwowo lata wzdłuż dróg leśnych patrolując otoczenie i szybko przepędza intruzów. W czasie żerowania nie atakuje przybyszów.
Stadia rozwojowe
Gąsienica jest jasno nakrapiana, przypomina grudkę ptasiego kału. Żyje na brzozie, iwie, osice i wiązie. Poczwarka szara z metalicznymi plamkami, wisząca.
Występowanie
Południowa Europa, Azja, Kanada i północna część USA. W Polsce gatunek ten wymarł w latach sześćdziesiątych, w poprzednim stuleciu widywano regularnie migrujące osobniki, natomiast w XIX w. istniała stała populacja. Obecnie najbliższa populacja lęgowa występuje we wschodniej części Ukrainy i w krajach bałkańskich (również tam gatunek uważany jest za rzadki).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]