San Roberto Bellarmino

Kościół św. Roberta Bellarmina
w Rzymie
Chiesa di San Roberto Bellarmino
kościół tytularny
Ilustracja
Widok na elewację frontową
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Rzym
Piazza Ungheria

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Roberta Bellarmina

Położenie na mapie Rzymu
Mapa konturowa Rzymu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Roberta Bellarminaw Rzymie”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Roberta Bellarminaw Rzymie”
Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Roberta Bellarminaw Rzymie”
41°55′24″N 12°29′35″E/41,923333 12,493056
Strona internetowa

San Roberto Bellarmino – kościół parafialny i tytularny w Rzymie, pod wezwaniem jezuickiego kardynała św. Roberta Bellarmina (1542–1621). Znajduje się przy Piazza Ungheria u zbiegu ulic Via Romania i Via Panama w dzielnicy Parioli na północny wschód od centrum.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Fundatorem kościoła był papież Pius XI, wzniesiony został w 1933, z okazji kanonizacji Roberta Bellarmina, która miała miejsce w roku 1930. Świątynię w stylu modernistycznym zaprojektował architekt Clemente Busiri Vici. Kościół został poświęcony dopiero w roku 1959.

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Świątynia jest zbudowana z kamienia i cegły na planie krzyża łacińskiego. Pięcioprzęsłową nawę flankują pary wąskich kaplic oddzielonych masywnymi pilastrami. Na skrzyżowaniu naw wznosi się niska kopuła z latarnią. Prezbiterium i ramiona transeptu są zamknięte poligonalnie. Elewacja frontowa składa się z szerokiej fasady poprzedzonej portykiem. Flankują ją dwie przysadziste wieże o planie oktogonalnym. Architektura kościoła jest kubiczna, zwarta, charakteryzuje się oszczędnością form i surowością.

Wnętrze kościoła jest skromne. Ścianę prezbiterium zdobi mozaika ukazująca patrona kościoła, na tle złocistych promieni Ducha Świętego ukazanego tu jako gołębica. Na pozostałych ścianach motyw nieba, na tamburze kopuły motywy kotwicy, gwiazdy, ogniska i krzyża. Ośmioboczne okno elewacji frontowej zdobi witraż z wizerunkiem świętego Roberta Belarmina.

Kardynałowie prezbiterzy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Vittorio Franchetti Pardo (ed.), L'architettura nelle città italiane del XX secolo: dagli anni Venti agli anni Ottanta, Milano 2003

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]