Sclerophrys kerinyagae

Sclerophrys kerinyagae
(Keith, 1968)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

ropuchowate

Rodzaj

Sclerophrys

Gatunek

Sclerophrys kerinyagae

Synonimy
  • Bufo kerinyagae Keith, 1968[1]
  • Bufo kerinyagae kerinyagaeHulselmans, 1977[1]
  • Bufo kerinyagae ethiopicae Hulselmans, 1977[1]
  • Amietophrynus kerinyagaeFrost et al., 2006[1]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Sclerophrys kerinyagaegatunek płaza bezogonowego z rodziny ropuchowatych (Bufonidae). Występuje w górach na wschodzie Afryki.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisała w 1968 roku Ronalda Keith, nadając mu nazwę Bufo kerinyagae. W 2006 roku Frost i inni przenieśli go do rodzaju Amietophrynus. Ohler i Dubois w 2016 roku wykazali, że nazwa Amietophrynus jest młodszym synonimem nazwy Sclerophrys[1].

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Zasięg występowania tego stworzenia składa się z kilku mniejszych, nie łączących się ze sobą obszarów. Największe z nich leżą w etiopskich górach po obu stronach Wielkiego Rowu oraz na terenach od środkowej Kenii do wschodniej Ugandy. Mniejsze stanowiska znajdują się w północnej Kenii (Park Narodowy Marsabit) i północnej Tanzanii (Ngorongoro)[2].

Zwierzę to spotyka się na dużych wysokościach, nawet do 3300 m n.p.m. Nie ma w zwyczaju przebywać poniżej 1280 m. Bytuje w wysokogórskich terenach trawiastych i na granicy lasu[2].

Rozmnażanie

[edytuj | edytuj kod]

Zachodzi z udziałem środowiska wodnego. Kijanki rozwijają się zarówno w zbiornikach stałych, jak i istniejących tylko czasowo (po deszczach)[2].

Status

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek obecnie jest pospolity, aczkolwiek nadmierny wypas, osadnictwo i degradacja jego habitatu mogą spowodować niekorzystną zmianę tego stanu. Trend liczebności populacji nie jest znany[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Darrel R. Frost, Sclerophrys kerinyagae (Keith, 1968), [w:] Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.2 [online], American Museum of Natural History, New York, USA [dostęp 2024-07-12] (ang.).
  2. a b c d e IUCN SSC Amphibian Specialist Group, Sclerophrys kerinyagae, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2024-07-12] (ang.).