Sydowia (grzyby)

Sydowia
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Rząd

Dothideales

Rodzina

Dothioraceae

Rodzaj

Sydowia

Nazwa systematyczna
Sydowia Bres.
Hedwigia 34(Beibl.): (66) (1895)
Typ nomenklatoryczny

Sydowia gregaria Bres. 1895

Sydowia Bres. – rodzaj grzybów z klasy Dothideomycetes[1].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Sydowia to teleomorfa. Jej anamorfy dawniej zaliczane były do rodzajów Dothichiza Lib. lub Sclerophoma Höhnel. Jest endofitem o grzybni rozwijającej się wewnątrz organizmu żywiciela. Strzępki rozgałęzione, septowane, o barwie od blado do ciemnobrązowej. Podkładki mniej więcej kuliste lub stożkowate, początkowo zagłębione, później wyłaniające się nad powierzchnię skórki, jednokomorowe, z brodawkowatą krótką ostiolą. Kilkuwarstwowa ściana zbudowana jest z ciemnobrązowych, wielokątnych, czasami pryzmatycznych komórek, po zewnętrznej stronie ciemniejszych, wewnątrz szklistych lub prawie szklistych. Worki maczugowate do podłużnych, z wieloma zarodnikami tworzącymi się w jednej warstwie. Askospory stłoczone do zachodzących na siebie, eliptyczne, odwrotnie jajowate, początkowo szkliste, potem brązowe, gładkie, z wieloma poprzecznymi przegrodami, zwężone przy przegrodzie pierwotnej, czasami z pionową przegrodą w komórkach środkowych lub rzadko w komórkach końcowych, proste do nierównobocznych, o górnej części zwykle szerszej i krótszej niż dolna część. Pyknidia powstają na podkładkach, które początkowo są zanurzone, później wyłaniające się, kuliste do nieregularnych, pojedyncze lub skupione, jedno- lub wielokomorowe. Ich ściana jest gruba i podczas dojrzewania pęka, rozrywając leżącą nad nią skórkę rośliny. Komórki konidiogenne fialidowe, enteroblastyczne, zdeterminowane, dyskretne, szkliste do bladobrązowych, kuliste do ampułkowatych, z szerokim kanałem i maleńkim kołnierzem utworzonym z wewnętrznych komórek ściany wyścielającej lokule. Konidia szkliste, elipsoidalne, gładkie, jednokomórkowe, czasem paciorkowate, rzadko zwężające się u podstawy[2].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Dothioraceae, Dothideales, Dothideomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Takson utworzony w 1895 r. przez Giacomo Bresadolę[1]. Synonimy: Hormonema Lagerb. & Melin 1927, Pleodothis Clem. 1909, Plowrightia sect. Plowrightiella Sacc. 1895, Plowrightiella (Sacc.) Trotter 1926[3].

Gatunki:

W Polsce znana jest Sydowia polyspora wywołująca jesienną osutkę sosny i inne choroby roślin iglastych[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2022-04-27].
  2. Giacomo Bresàdola, Sydowia, „Hedwigia”, 34 (65-66), Mycobank, 1895 [dostęp 2022-04-27].
  3. Species Fungorum [online] [dostęp 2022-04-27].
  4. Index Fungorum [online] [dostęp 2022-04-27].
  5. Karol Manka, Fitopatologia leśna, Warszawa: PWRiL, 2005, ISBN 83-09-01793-6.