Tabuina

Tabuina
Maddison, 2009
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Rodzina

skakunowate

Podrodzina

Spartaeinae

Plemię

Cocalodini

Rodzaj

Tabuina

Typ nomenklatoryczny

Tabuina varirata Maddison, 2009

Tabuinarodzaj pająków z rodziny skakunowatych i podrodziny Spartaeinae. Obejmuje dwa opisane gatunki. Występują endemicznie na Nowej Gwinei.

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

U zmierzonych samców długość karapaksu wynosi od 2,6 do 2,9 mm, a długość opistosomy (odwłoka) od 2,8 do 3,3 mm. U zmierzonych samic długość karapaksu wynosi od 3,4 do 3,5 mm, a długość opistosomy od 4,3 do 4,4 mm[1]. Są to duże rozmiary jak na przedstawicieli plemienia[2]. Ośmioro oczu rozmieszczonych jest w trzech poprzecznych szeregach. Szczękoczułki nie są wydłużone, a na sklerycie intercheliceralnym brak pośrodkowego rogu. Krawędzie szczękoczułków przednia i tylna u obu płci mają po trzy ząbki[1]. Nogogłaszczki samca osiągają duże rozmiary i cechują się skomplikowaną budową[2]. Bulbus charakteryzuje się dużą apofyzą medialną z hakiem na wierzchołku[1][2] oraz silnie zesklerotyzowanym konduktorem, otulającym czubek embolusa. Genitalia samicy cechują się przewodami kopulacyjnymi wchodzącymi do spermatek od strony grzbietowej oraz epigynum z dwoma położonymi w części tylnej otworkami[1].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Oba gatunki występują endemicznie na Nowej Gwinei w północnej części krainy australijskiej. T. varirata znany jest z Parku Narodowego Varirata w Prowincji Centralnej Papui-Nowej Gwinei, gdzie spotykany był na wysokości około 740 m n.p.m[1][2], oraz z Mount Kaindi w prowincji Morobe tego kraju[2]. T. baiteta znany jest natomiast z Baiteta Forest w prowincji Madang w tym samym kraju[1][2].

Pająki te zasiedlają lasy. T. varirata znajdywano na drzewach iglastych, przypuszczalnie obłuszynach (Dacrydium), rosnących na przesiece[1]. T. baiteta spotykano w koronach drzew zdominowanych przez Celtis latifolia[1][2].

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Takson ten wprowadzony został w 2009 roku przez Wayne'a Maddisona na łamach Zootaxa. Nazwa rodzajowa pochodzi od słowa tabui, oznaczającego w języku koairi „pająk”. Maddison zaliczył do rodzaju trzy opisane w tej samej publikacji gatunki, typowym wyznaczając T. varirata[1]. W 2020 roku Tamás Szűts i współpracownicy przenieśli jeden z nich, T. rufa, do rodzaju Waymadda[2], przy czym już Maddison zaznaczał, że gatunek ten może wymagać w przyszłości transferu[1].

Do rodzaju tego należą dwa opisane gatunki[2][3]:

Rodzaj ten pierwotnie umieszczono w podrodzinie Cocalodinae[1]. Po rewizji systematyki skakunowatych z 2015 roku takson ten ma status plemienia (Cocalodini) w obrębie podrodziny Spartaeinae, obejmując także rodzaje Allococalodes, Cocalodes, Cucudeta, Depreissia[4], Waymadda[2] oraz Yamangalea[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i j k Wayne P. Maddison. New cocalodine jumping spiders from Papua New Guinea (Araneae: Salticidae: Cocalodinae). „Zootaxa”. 2021, s. 1-22, 2009. Magnolia Press. DOI: 10.11646/zootaxa.2021.1.1. 
  2. a b c d e f g h i j Tamás Szűts i inni, Jumping spiders (Araneae: Salticidae) of the Papua New Guinean Mount Wilhelm and surrounding mountains, [w:] T. Robillard i inni red., Insects of Mount Wilhelm, Papua New Guinea - volume 2, „Mémoires du Muséum national d’Histoire naturelle”, 214, 2020, s. 521-555.
  3. Norman I. Platnick: Gen. Tabuina Maddison, 2009. [w:] World Spider Catalog Version 23.0 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2022-02-20].
  4. a b Wayne P. Maddison. A phylogenetic classification of jumping spiders (Araneae: Salticidae). „Journal of Arachnology”. 43 (3), s. 231–292, 2015. DOI: 10.1636/arac-43-03-231-292.