Wacław „Vogg” Kiełtyka podczas koncertu 12 września 2014 roku | |
Pseudonim |
Vogg |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | |
Instrumenty |
gitara elektryczna, gitara siedmiostrunowa, gitara akustyczna, akordeon, fortepian |
Gatunki |
death metal, thrash metal, black metal, avantgarde metal, technical death metal |
Zawód | |
Aktywność |
od 1996 |
Wydawnictwo |
Wicked World, Earache Records, Metal Mind Productions, Nuclear Blast |
Zespoły | |
Decapitated (od 1996) Lux Occulta (1998-2002, od 2011) Renata Przemyk (2006) Vader (2008-2009) Sceptic (2008-2010) Machine Head (2019-2023) |
Wacław „Vogg” Kiełtyka (ur. 17 grudnia 1981 w Krośnie) – polski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. Absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu[1]. Współzałożyciel i gitarzysta grupy Decapitated, a także członek blackmetalowej formacji Lux Occulta. W latach 2008–2009 gitarzysta sesyjny deathmetalowej grupy Vader. Kiełtyka współpracował ponadto z wokalistką Renatą Przemyk i zespołem Sceptic.
Żonaty, ma dwoje dzieci.
Wacław „Vogg” Kiełtyka działalność artystyczną rozpoczął w 1996 roku w zespole Decapitated, który założył wraz z młodszym bratem Witoldem. Skład uzupełniony został przez wokalistę Wojciecha „Saurona” Wąsowicza i basistę Marcina „Martina” Rygla[2]. Młody zespół, pomimo trudności z lokalizacją sali prób, w krótkim czasie skomponował pierwsze nagrania. Debiutancki materiał demo został zarejestrowany w rok później i wydany na kasecie pt. Cemeteral Gardens[2]. Kolejne kompozycje ukazały się w 1998 roku na kasecie zatytułowanej The Eye of Horus[2].
Również w 1998 roku Kiełtyka i Rygiel uzupełnili skład blackmetalowej grupy Lux Occulta[3]. Muzycy wzięli udział w nagraniach wydanej rok później płyty pt. My Guardian Anger (1999)[3]. Za sprawą korespondującego z Kiełtyką lidera zespołu Vader, Piotra „Petera” Wiwczarka, zespół Decapitated uzyskał kontrakt menadżerski z Massive Music. Agencja w krótkim czasie doprowadziła do podpisania kontraktu z Wicked World, pododdziałem wytwórni muzycznej Earache Records. W 2000 roku ukazał się wyprodukowany przez Wiwczarka debiut Decapitated pt. Winds of Creation[2]. Płyta zapoczątkowała popularność zespołu oraz uznanie wśród publiczności jak i dziennikarzy muzycznych. Czasopismo Metal Maniacs określiło grupę mianem nadziei death metalu, natomiast magazyn Terrorizer uznał najlepszym debiutem roku 2000[4].
W związku ze obowiązkami szkolnymi Kiełtyka jak i pozostali członkowie zespołu nie mogli w pełni czynnie uczestniczyć w promocji albumu. Jednakże w okresie wakacji muzycy dali szereg koncertów w Europie. W 2001 roku ukazał się drugi album Lux Occulta z Kiełtyką w składzie pt. The Mother and the Enemy[3]. Na początku 2002 roku ukazał się drugi album studyjny Decapitated pt. Nihility[2]. Wydawnictwo również było promowane podczas koncertów m.in. wraz z grupami Incantation, Vader, Krisiun i Prejudice[5]. W 2004 roku został wydany czwarty album Decapitated zatytułowany The Negation[2]. W 2005 roku grupa odbyła pierwszą europejską trasę koncertową w roli headlinera. Latem tego samego roku grupę opuścił wieloletni wokalista grupy Wojciech „Sauron” Wasowicz, którego zastąpił Adrian „Covan” Kowanek[6]. W nowym składzie został nagrany album pt. Organic Hallucinosis, wydany w 2006 roku[7]. Również w 2006 roku Wacław „Vogg” Kiełtyka objął funkcję gitarzysty w koncertowym zespole wokalistki Renaty Przemyk[8]. Pomimo sukcesów zespół Decapitated borykał się z problemami finansowymi oraz personalnymi.
W konsekwencji w 2007 roku z zespołu odszedł basista Marcin „Martin” Rygiel. W międzyczasie bez powodzenia Vogg wziął udział w przesłuchaniach na drugiego gitarzystę w zespole Morbid Angel[8]. Pod koniec października 2007 roku, w trakcie trasy koncertowej w Europie wschodniej, zespół spotkał wypadek samochodowy[9]. W wyniku odniesionych obrażeń śmierć poniósł brat Kiełtyki - Witold[10]. Natomiast w wyniku błędów popełnionych w trakcie leczenia stan zdrowia Kowanka uległ znacznemu pogorszeniu. W następstwie choroba uniemożliwiła wokaliście dalszą działalność artystyczną.
Kiełtyka natomiast spędził kolejne miesiące w rodzinnym Krośnie. Następnie przeprowadził się do Krakowa, gdzie zaczął pracować jako sprzedawca sklepie muzycznym. W 2008 roku na zaproszenie Piotra „Petera” Wiwczarka, Kiełtyka dołączył do zespołu Vader oraz grupy Jacka Hiro - Sceptic[11]. Pomimo propozycji udziału w sesji nagraniowej ósmego albumu Vader pt. Necropolis, Kiełtyka odmówił ze względu na niedopełnienie warunków finansowych[12][13]. Po odbyciu niemal 150 koncertów wraz z Vader Kiełtyka wznowił działalność Decapitated w odnowionym składzie[14]. Muzyk do współpracy zaprosił perkusistę Kerima „Krimha” Lechnera, wokalistę Rafała Piotrowskiego oraz basistę Filipa „Heinricha” Hałuchę[15]. Pod koniec 2010 roku po odbyciu licznych koncertów na całym świecie zespół rozpoczął prace nad nowym albumem. Również w 2010 roku muzyk opuścił także sporadycznie koncertujący zespół Sceptic.
Pod koniec września 2019 został ogłoszony gitarzystą Machine Head, przewidzianym do składu podczas trasy koncertowej w Europie, zaplanowanej z okazji 25. rocznicy wydania albumu Burn My Eyes[16]. 17 lutego 2024 ogłosił, że udział w trasie po Ameryce Południowej w październiku 2023 był jego ostatnią działalnością w MH, tym samym potwierdzając odejście z grupy[17].
Wacław „Vogg” Kiełtyka jako profesjonalny muzyk przez większość lat działalności artystycznej posługiwał się wykonanymi na zamówienie gitarami firmy Ran[18]. Instrumenty były wyposażone w przystawki EMG-81 oraz system tremolo Floyd Rose, z kolei korpus został zainspirowany serią gitar B.C. Rich Ironbird[18]. Wśród stosowanych przez muzyka wzmacniaczy znalazł się m.in. Mesa Boogie Dual Rectifier, który posłużył podczas nagrań debiutanckiego albumu formacji Decapitated pt. Winds of Creation (2000)[18].
W 2002 roku podczas sesji nagraniowej płyty Nihility Kiełtyce posłużyły trzy wzmacniacze, w tym: Mesa Boogie Triple Rectifier, Crate Excalibur oraz Marshall Valvestate[18]. Dwa lata później podczas prac nad płytą The Negation instrumentalista wykorzystał kolejny model wzmacniacza Mesa Boogie - Triple Rectifier[18]. W trakcie prac nad wydanym w 2006 roku albumem Organic Hallucinosis zastosował wzmacniacz Randall Warhead, a także siedmiostrunową gitarę Ibanez Universe[18].
W 2006 roku podczas występów z wokalistką i autorką piosenek - Renatą Przemyk, Kiełtyka stosował elektryczną gitarę OLP MM4 SSPG RP oraz akustyczny model firmy Washburn EA10N 6. Po dołączeniu w 2008 roku do zespołu Vader, Vogg nabył wykonany na zamówienie model gitary Washburn Dime oraz fabryczny instrument Gibson Shred V[19]. Pozostały sprzęt obejmował: wzmacniacz Laboga Mr. Hector, kolumny głośnikowe Laboga 4×12 V30, kable Laboga, efekty Boss NS-2 i DD-3, DigiTech Whammy, pedał Morley Bad Horsie II oraz zasilacze Line 6 i Yankee[19].
Po wznowieniu działalności zespołu Decapitated w 2009 gitarzysta podczas koncertów stosował wzmacniacze Randall RH300 oraz Laboga Mr. Hector[20]. Podczas sesji piątego albumu Decapitated pt. Carnival is Forever (2011), Wacław Kiełtyka korzystał z sześciostrunowych gitar Dean ML Custom Shop i Gibson Shred V oraz siedmiostrunowej gitary ESP 7 Custom Shop należącej do Patryka „Setha” Sztybera znanego z występów w grupie Behemoth[21]. Nadto używał kolejnej gitary Thor - produkcji Ran Guitars[22]. Wśród zastosowanych wzmacniaczy gitarowych znalazły się takie modele jak: Crate Excalibur, Bogner Ubershall, Diesel Herbert, VHT Pitbull oraz Marshall Valvestate[21]. Muzyk użył ponadto kolumn głośnikowych Mesa Boogie i Ashdown, strun Ernie Ball, kabli Laboga oraz szeregu efektów: BOSS DD-3, Digitech Whammy i Morley Bad Horsie[21]. W 2012 roku został endorserem wzmacniaczy i kolumn głośnikowych firmy EVH[23]. Z kolei od 2014 jest endorserem instrumentów firmy Ibanez[24]. W 2023 roku Wacław we współpracy z MLC Amps stworzył swój sygnowany wzmacniacz MLC S_ZERO V Vogg[25], który jest jednym z najlepiej sprzedających się wzmacniaczy firmy.