Warszawa (utwór)

Warszawa
Wykonawca utworu
z albumu Low
David Bowie
Wydany

14 stycznia 1977

Nagrywany

1976

Gatunek

dark ambient, ambient, art rock

Długość

6:23

Twórca

David Bowie i Brian Eno

Producent

David Bowie i Tony Visconti

Wydawnictwo

RCA

Warszawautwór napisany wspólnie przez Davida Bowiego i Briana Eno pochodzący z płyty Bowiego Low która ukazała się w 1977 roku. Jest to utwór głównie instrumentalny, ale w jego końcowej fazie można usłyszeć Bowiego śpiewającego kilka zwrotek w wymyślonym przez siebie języku.

Inspiracja

[edytuj | edytuj kod]

David Bowie odwiedził Warszawę dwukrotnie, w 1973 i 1976 roku[1][2]. W maju 1973 roku wracając do Wielkiej Brytanii ze Związku Radzieckiego, gdzie odbył podróż Koleją Transsyberyjską, nie zdołał wysiąść z pociągu, gdy ten przejeżdżał przez Warszawę, z powodu braku odpowiednich dokumentów[1]. W kwietniu 1976 roku[1][2], podróżując z Moskwy do Berlina Zachodniego zatrzymał się na krótko na stacji Warszawa Gdańska skąd wybrał się na spacer na niedaleki plac Komuny Paryskiej, gdzie w księgarni zakupił kilka płyt[3]. Jedną z nich były nagrania polskich piosenek ludowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”[3].

Bezpośrednią inspiracją piosenki był podobno syn Tony’ego Viscontiego, producenta wielu płyt Bowiego. Brian Eno usłyszał go powtarzającego na pianinie trzy nuty: ABC. Eno usiadł do pianina wraz z nim i „dograł” kilka następnych nut, komponując w ten sposób początek tego utworu.

Środkowa, wokalna część utworu najprawdopodobniej opiera się na motywie z utworu „Helokanie”. Nie jest to oryginalny ludowy utwór, ale piosenka napisana przez kompozytora i twórcę zespołu „Śląsk” Stanisława Hadynę. Utwór ten był przez zespół „Śląsk” wielokrotnie nagrywany i niemal na pewno znajdował się na płycie, którą kupił Bowie.

„Warszawa” była pierwszym utworem granym w czasie tournée Bowiego, które odbyły się w 1978 i 2002 roku. W 1993 roku Philip Glass umieścił tę piosenkę na płycie Low Symphony, na której znalazły się symfoniczne impresje piosenek Bowiego.

Według Iana Curtisa, założyciela zespołu Joy Division, zespół ten początkowo nazywał się Warsaw właśnie na cześć tej piosenki. Nazwa została zmieniona w późniejszym czasie głównie, aby uniknąć pomyłek z istniejącym wówczas w Londynie zespołem Warsaw Pakt.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Ghosts in the Echo Chambers. W: Paul Trynka: David Bowie: Starman. 2011. ISBN 1-84744-238-2.
  2. a b Warszawa. W: Nicholas Pegg: The Complete David Bowie: New Edition: Expanded and Updated. 2017.
  3. a b The Story Behind David Bowie’s Mythical Walk in Warsaw – Video. culture.pl. [dostęp 2017-01-16].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]