W Wikipedii, nawet bardziej niż w prawdziwym życiu, zdobycie ostatniego słowa w debacie jest kluczowe, ponieważ jest to jedyny dowód na to, że odniosłeś sukces w dyskusji nad konkurencyjnymi redaktorami. Poniżej znajduje się przydatny zbiór porad, dlaczego i jak uzyskać swoje prawo do Ostatniego słowa, bez względu na to, jak zaciekle twój przeciwnik próbuje pozbawić cię tego przywileju.
Uzyskanie ostatniego słowa oznacza wygraną w debacie. Pokazuje również twoją wyższość moralną jaki i intelektualną. To powinno przekonać oponenta do niezaprzeczalnego faktu, że masz rację i z pewnością zaimponuje to innym Wikipedystom.
Szczególnie ważne jest, aby uzyskać ostatnie słowo, gdy masz wątpliwości co do meritum sprawy. Ostatnie słowo posłuży jako decydujący argument, który zrekompensuje wszelkie braki w twojej logice. Pamiętaj, że jest to twój ukryty as w rękawie, ale używaj tej pułapki z rozwagą. Jest to ostateczny środek, prawie tak samo ważny jak werdykt Komitetu Arbitrażowego. Posiadanie ostatniego słowa ma również tę zaletę, że możesz później wskazać swój sukces w debacie jako decydujący argument w przyszłych dyskusjach. Jeśli jednak nie wygrałeś ostatniej dyskusji, nadal zalecamy nieustanne twierdzenie, że wygrałeś. Bo zgodnie z Wikipedia:Nic nie słyszę! – wiadomo, że masz rację.
Zalecamy następujące wypróbowane i przetestowane taktyki, które pomogą ci uzyskać to, co słusznie ci się należy.
Często twój przeciwnik nie zrozumie instytucji i powagi ostatniego słowa (w skrócie OS™), zapewne chętnie ustąpi ci miejsca triumfu (w takim przypadku obowiązkowe jest przypomnienie o tej porażce we wszelkich możliwych miejscach, zaczynając od takich banałów jak kawiarenka aż po pytania nowicjuszy). Czasami jednak twój przeciwnik doskonale zdaje sobie sprawę z tej Wikipedyjnej konwencji i będzie próbował bezprawnie pozbawić cię tego prawa. Nie dawaj mu żadnych podstaw do takich twierdzeń! Prowadź swoją sprawę z hartem ducha i wigorem. Jeśli Twoje faktyczne argumenty zostały już podane na stronie, nie bój się powtórzyć ich w nieco innej formie. PISANIE ARGUMENTÓW WIELKIMI LITERAMI lub pogrubienie sekcji, może być użyte do urozmaicenia, jeśli obawiasz się, że się powtarzasz.
Debaty są jak mecze bokserskie. Postaraj się zmusić przeciwnika do pracy nogami, aby był wyczerpany, a ty zachowaj energię na ostateczny cios Ostatnie Słowo. Jeśli przedstawi jakieś argumenty, których nie można od razu obalić – udawaj głupiego i proś o wyjaśnienia, proś o zdefiniowanie podstawowych słów. Pomaga to wyczerpać cierpliwość przeciwnika. Poproś o więcej przypisów i lepszych jakościowo źródeł (najlepiej w tej kolejności). Jeśli bezczelnie nadal udziela odpowiedzi – przestań na jakiś czas odpowiadać, zastosowanie na jakiś czas „cichych dni” może okazać się bardzo skuteczne (za zastosowanie tej karty nie grozi blokada!). Jeszcze lepiej: zwróć uwagę, że jego odpowiedź nie dotyczy meritum pytania. Jeżeli dyskusja toczy się w Barze lub Poczekalni pamiętaj, aby publikować posty na stronie dyskusji użytkownika, aby miał dodatkową okazję do przemyślenia swojego zachowania. Możesz oszczędzać energię, publikując jedno pytanie na stronie dyskusji artykułu, drugie pytanie na stronie dyskusji użytkownika, a następnie drugie pytanie na stronie dyskusji artykułu i pierwsze pytanie na stronie dyskusji użytkownika.
Pamiętaj, że oponent może przenieść się na inny kanał komunikacji. Nie zapomnij się dopisać do listy mailngowej, być użytkownikiem Discorda, kanału IRC, grupek na Facebooku oraz kanału na Signalu. Zapewne tam będzie próbował ci zabrać ostatnie słowo. Pod żadnym pozorem nie pozwól mu na to.
Elegancja i kultura jest względna. Naginaj wikietykietę, jeśli myślisz, że ujdzie ci to na sucho. Napisz wiadomość do niezaangażowanych użytkowników, aby zająć czymś drugą stronę i odwrócić uwagę od pierwotnej debaty. Wykorzystaj przewagę nad zuchwałymi nowicjuszami. Większość z nich wchodzi w dyskusję jak maturzysta w kryptowaluty: łatwa zdobycz. W ostateczności wskazane jest skorzystanie z szablonów ostrzeżeń tak wcześnie, jak to możliwe (do wyboru do koloru) oraz zacytuj wszelkie dogodne zasady, które Twoim zdaniem będą przydatne dla Twojej sprawy (szablony oskarżające o wandalizm są zwykle najlepsze). W końcu jeden szablon mówi więcej niż tysiąc słów i jest to elegancki sposób na zdobycie ostatniego słowa na wypadek, gdyby inny użytkownik (niegodziwiec) po prostu nie chciał ustąpić.
Poniżej znajdują się praktyczne udoskonalenia wszystkich strategii WP:OS™:
{{wątpliwe}}
zaraz po komentarzu „Nie oglądam”. Ancymon nie będzie mógł się temu postawić, ponieważ rzekomo nie zagląda już na tę stronę. Nawet jeśli użyje wymówki „Przechodziłem obok [wątpliwe – przedyskutuj]”, możesz w tym momencie otwierać szampana, złapałeś go za nogi. Co samo w sobie jest zwycięstwem i powodem do chwały. Żeby jeszcze cieszyć się tą chwilą oraz ostatecznie zniszczyć oponenta dodajesz do takiej dyskusji własne ostatnie słowo.Uwaga: wszelka próba odebrania Ci twojego prawa do OS™ jest nieuprzejme, może być jednym z przejawów trollingu, ale z pewnością jest to JEDNOZNACZNE NARUSZENIE zasady nie przeszkadzaj innym w pracy Wikipedii tylko po to, aby coś udowodnić. |