William Neil Eschmeyer, również Bill Eschmeyer (skrót stosowany w publikacjach: Eschmeyer) – amerykański taksonom i ichtiolog, autor i współautor wielu publikacji naukowych[1] i popularnonaukowych o tematyce ichtiologicznej, specjalizujący się w taksonomii ryb, naczelny redaktor największej internetowej bazy danych o taksonomii ryb, wieloletni członek American Society of Ichthyologists and Herpetologists oraz International Commission on Zoological Nomenclature[2], emerytowany kurator Wydziału Ichtiologii California Academy of Sciences (CAS).
W 1961 roku ukończył studia na wydziale ichtiologii University of Michigan. Stopień doktora (Ph.D.) uzyskał w 1967 roku w Institute of Marine Sciences na Uniwersytecie Miami. Od 1967 jest kuratorem Wydziału Ichtiologii CAS[3]. Pełnił funkcję dyrektora ds. badań, starszego kuratora, od 2004 curator emeritus.
Początkowo zajmował się taksonomią skorpenowatych (Scorpaenidae), szkaradnicowatych (Synanceiidae) i spokrewnionych z nimi rodzin. W latach 80. XX wieku zebrał większość danych taksonomicznych o gatunkach i rodzajach ryb świata, a następnie, wspólnie z Ronaldem Fricke z Muzeum Historii Naturalnej (Staatliches Museum für Naturkunde) w Stuttgarcie, opracował internetową bazę danych taksonomicznych o rybach – Catalog of Fishes[4], nadal rozwijaną i aktualizowaną.
W 1990 opublikował Catalog of the genera of recent fishes[5], obejmujący ponad 10 tys. nazw rodzajowych. W roku 1998 opublikował 3-tomowy Catalog of Fishes[6], obejmujący wszystkie znane nazwy rodzajów i gatunków ryb oraz wykaz oryginalnej literatury dotyczącej tych taksonów. W tym samym roku została udostępniona wersja elektroniczna książki – wspierana przez California Academy of Sciences – baza danych wszystkich dostępnych taksonów ryb.
Prace Eschmeyera stały się podstawowym źródłem danych taksonomicznych dla takich baz jak FishBase, czy Integrated Taxonomic Information System. W bazie ZooBank Eschmeyer redagował dane taksonomiczne oraz wykaz literatury z zakresu ichtiologii.
William N. Eschmeyer jest autorem opisu wielu taksonów w randze rodzaju (Adelosebastes, Idiastion, Mesoscorpia, Neoaploactis, Prosoproctus i Xenaploactis) i gatunku (m.in.: Scorpaena annobonae, Pontinus leda i wiele innych[7]).
Dla uhonorowania wkładu Eschmeyera w światową ichtiologię, od jego nazwiska przyjęto nazwę rodzaju Eschmeyer i rodziny Eschmeyeridae oraz nazwy kilku gatunków ryb: