Wojgieliszki

Wojgieliszki
Vaigeliškės
ilustracja
Państwo

 Litwa

Okręg

 wileński

Rejon

wileński

Gmina

Suderwa

Populacja (2011)
• liczba ludności


37[1]

Kod pocztowy

LT-14204

Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Wojgieliszki”
Położenie na mapie rejonu wileńskiego
Mapa konturowa rejonu wileńskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Wojgieliszki”
Ziemia54°47′30″N 25°00′59″E/54,791667 25,016389

Wojgieliszki[2] (lit. Vaigeliškės) − wieś na Litwie, w rejonie wileńskim, 3 km na południowy wschód od Duksztów i 6 km na północny zachód od Suderwy, zamieszkana przez 37 ludzi. Przed II wojną światową w Polsce, w powiecie wileńsko-trockim województwa wileńskiego. Wieś znajduje się przy Duksztańskim lesie, przy parku regienolnym rzeki Wilii. We wsi znajduje się pomnik przyrodniczy - Dąb w Wojgieliszkach. Na zachodzie znajdują się oplecone legendami pola Łatwiszczane, oraz kamień z odbiciem stopy św. Marii.

Prawdopodobnie nazwa wsi pochodzi od rzeczki Wajgoła.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Wojgieliszki były znane już 1860 roku. W tych latach wieś znajdowała się bliżej dworu w Jurkiszkach (lit. Jurkiškės) Tego dwora Panu niepodobało się, że jego sługa mieszka tak blisko dworu, dlatego Pan powiedział mieszkańcom wsi przenieść domy trochę dalej, czyli bliżej lasu. Cztery gospodarze (Kuczyński, Matkiewicz, Brzostowski, Siemaszko) przenieśli swe mieszkania na danych przez pana nowych ziemiach.

W XVIII - XIX wieku ziemia Wojgieliszczana należała dla dwóch panów. Południową częścią wioski zarządzał Pan z dworu z Jurkiszek Stanisław Bonifacy Jundziłł, zaś północną częścią wioski zarządzał Pan z dworu z Elnokampi (lit. Elniakampis) Hieronim Stroynowski. Ludzie ze wsi mówią, że kiedyś Panowie z powodu tych ziem pokłóciły się (pogwałciły się) i od tego nieopodal Wojgieliszek powstała nowa wieś Gwałty. W czasy sowieckie we wsi też pracowała mleczarnia. W 1988 roku wieś Gwałty były przyłączone do Wojgieliszek. W 2020 roku w styczniu główna ulica wsi została oświetlona.

Tansport

[edytuj | edytuj kod]

Przez wieś przebiega droga rejonowa nr 171 z Bukiszek do Dukszt. Komunikację zapewniają linie autobusowe 45 oraz 127. Umożliwiają one dojazd do Szyrwint, Kiernowa, Dukszt, Suderwia, Awiżeń, Bukiszek oraz Wilna.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Spis powszechny 2011
  2. MEJSZAGOŁA P29 S40. Wojskowy Instytut Geograficzny, Warszawa, 1928. [dostęp 2013-12-31]. (pol.).