Women’s Auxiliary Air Force

Women’s Auxiliary Air Force
Ilustracja
Plakat zachęcający do wstępowania do WAAF
Historia
Państwo

 Wielka Brytania

Sformowanie

1939

Rozformowanie

1949

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

Royal Air Force

WAAF (Women’s Auxiliary Air Force) – żeńska służba pomocnicza w Royal Air Force, siłach powietrznych Wielkiej Brytanii. Założona w czerwcu 1939 roku, miała swój udział w bitwie o Anglię.

Jednostka ta wykonywała te same zadania co mężczyźni, z wyjątkiem walki i latania samolotami bojowymi. Ich główne obowiązki koncentrowały się na balonach zaporowych. Ukryte w schronach prowadziły także obserwacje liczby i położenia samolotów Luftwaffe, a dane z obserwacji przekazywały do dowództwa myśliwców. W czasie wybuchu II wojny światowej liczebność WAAF-u wynosiła 1700 osób. Cztery lata później, w 1943 roku liczba ta wzrosła do około 180 000 osób.

Podobne zadania w brytyjskich wojskach lądowych spełniały formacje Auxiliary Territorial Service (ATS), a w marynarce wojennej Women’s Royal Naval Service (WRNS, popularnie Wrens po polsku wrenki). Członkinią ATS była – między innymi – księżniczka Elżbieta, późniejsza królowa brytyjska, Elżbieta II, służąca w roku 1945 jako kierowca i mechanik samochodowy.

Odpowiednikiem WAAF w czasie wojny była polska Pomocnicza Służba Kobiet (PSK, Pestki), pomocnicza formacja wojskowa, powstawała pod koniec 1941 z inicjatywy gen. Władysława Andersa, podczas tworzenia Polskich Sił Zbrojnych na terenie Związku Sowieckiego.

Do zadań kobiet służących w PSK należało: opatrywanie rannych, obsługa szpitali i kuchni, praca w szkołach dla sierot wojennych. Pracowały również jako sekretarki w sztabach i świetliczanki. W momencie najwyższej liczebności w szeregach PSK służyło około siedmiu tysięcy ochotniczek.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]