WorldPride – wydarzenie organizowane przez InterPride, którego celem jest promowanie zagadnień dotyczących środowiska LGBT, tj. lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób transpłciowych, głównie poprzez organizowanie parad, festiwali i innych wydarzeń kulturowych.
Pierwsze wydarzenie WorldPride odbyło się w Rzymie w 2000; drugie zostało przyznane Jerozolimie w 2006. W 2012 WorldPride zorganizowano w Londynie, co zbiegło się w czasie z dziewiętnastą edycją EuroPride[1].
Decyzja o wyborze miasta, które będzie organizować WorldPride w 2014 zapadła 18 października 2009. Miastami, które kandydowały do roli organizatora, były Toronto i Sztokholm. Organizację po głosowaniu przyznano Toronto. Miasta-gospodarze wybierani są przez InterPride, międzynarodowe stowarzyszenie skupiające regionalnych organizatorów wydarzeń tego typu[2].
Podczas szesnastej, corocznej konferencji InterPride, która odbyła się w październiku 1997 w Nowym Jorku, jej członkowie zagłosowali za przyznaniem Rzymowi roli organizatora pierwszej WorldPride. Wydarzenie zorganizowała InterPride we współpracy z włoską grupą działającą na rzecz praw osób homoseksualnych Mario Mieli.
Władze Rzymu obiecały dofinansować wydarzenie, jednakże ze względu na silny sprzeciw kościoła katolickiego i konserwatywnych polityków, Francesco Rutelli – ówczesny burmistrz Rzymu, zadecydował o wycofaniu się ze wsparcia logistycznego i finansowego. Kilka godzin po ogłoszeniu wycofania wsparcia dla WorldPride, pod wpływem silnej krytyki ze strony środowisk lewicowych, Rutelli przywrócił dofinansowanie i obiecał pomoc w załatwieniu potrzebnych zezwoleń[3][4].
Organizacji wydarzenia stanowczo sprzeciwił się Jan Paweł II ze względu na możliwość naruszenia spokoju pielgrzymów przybywających do Rzymu w związku z obchodami Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. W swoim orędziu skierowanym do zgromadzonych na Placu Św. Piotra Papież podkreślił, że Worldpride jest „atakiem na chrześcijańskie wartości miasta, które jest tak drogie Katolikom na całym świecie”[5].
Według statystyk organizatorów WorldPride 2000 w marszu do Koloseum i Circus Maximus wzięło udział około 250 000[6]. W ramach zaplanowanych wydarzeń znalazły się m.in. konferencje, pokazy mody, parada finałowa, a także koncert, podczas którego wystąpili m.in. Gloria Gaynor, Village People, RuPaul i Geri Halliwell[3].