Wymyk szarawy

Wymyk szarawy
Arctosa cinerea[1]
(Fabricius, 1777)
Ilustracja
Samica
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Infrarząd

Araneomorphae

Rodzina

pogońcowate

Rodzaj

Arctosa

Gatunek

wymyk szarawy

Zasięg występowania
Mapa występowania

Wymyk szarawy (Arctosa cinerea) – gatunek pająka z rodziny pogońcowatych (Lycosidae).

Budowa

[edytuj | edytuj kod]

Wymyki szarawe są jednymi z największych europejskich przedstawicieli swojej rodziny. Samce osiągają długość 12–14 mm, a samice 14–17 mm[2]. Ubarwione są niepozornie, w biało-szare cętki i prążki[3] – ubarwienie samców jest bardziej kontrastowe[2].

Biologia

[edytuj | edytuj kod]

Wymyk szarawy poluje przeważnie na nadwodne owady i inne bezkręgowce; analizy izotopowe wskazują, że wodne owady stanowią około 56% jego diety[4]. Dzięki dużym rozmiarom i waleczności jest w stanie pokonać nawet duże drapieżne chrząszcze z rodziny biegaczowatychtrzyszcze, zamieszkujące podobne biotopy. Dzięki maskującemu ubarwieniu wymyki szarawe są bardzo trudne do zauważenia w naturalnym środowisku – nadwodnych żwirowiskach i na plażach. Zwykle posiadają wiele kryjówek, co dodatkowo utrudnia wykrycie ich obecności[3]. W lecie zwykle przesiadują w wyłożonych oprzędem norkach na brzegach wód[2].

Wymyki szarawe są aktywne od marca do listopada. Młode wykluwają się od sierpnia do października i przez pierwsze kilka tygodni pozostają pod opieką matki. Przed zimą rozchodzą się. Wymyki zimują w odległości kilkunastu metrów od brzegów zbiorników wodnych[2].

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Zasięg występowania wymyka szarawego obejmuje tereny od strefy śródziemnomorskiej na południu do Skandynawii na północ i na wschód do Syberii[2]. W związku z postępującą degradacją środowiska naturalnego i regulacjami rzek zmniejsza się powierzchnia siedlisk dla tego pająka, dlatego też w wielu rejonach Europy (zwłaszcza na zachodzie) stał się on gatunkiem rzadkim. W Polsce wciąż występuje na terenie całego kraju[2][3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Arctosa cinerea, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f Martin Kreuels, Marek Żabka: Europejski pająk roku 2007. European Society of Arachnology. [dostęp 2012-08-25].
  3. a b c Barbara Baehr, Martin Baehr: Jaki to pająk?. Warszawa: MULTICO, 2008, s. 93. ISBN 978-83-7073-635-4.
  4. Achim Paetzold, Carsten J. Schubert, Klement Tockner. Aquatic terrestrial linkages along a braided-river: riparian arthropods feeding on aquatic insects. „Ecosystems”. 8 (7), s. 748–759, 2005. DOI: 10.1007/s10021-005-0004-y. (ang.).