Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 powstał w wyniku realizacji pracy badawczo-rozwojowej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola i WB Electronics, w efekcie której został opracowany prototyp wraz z dokumentacją techniczną[1]. ZSSW–30 ma zwalczać pojazdy opancerzone oraz obiekty i umocnienia przeciwnika, a także zapewniać wsparcie ogniowe pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. Jest obustronnie zasilana w amunicję, system ten umożliwia szybką zmianę stosowanego rodzaju amunicji umieszczonej w dwóch odrębnych magazynach (np. pomiędzy pociskami programowanymi a podkalibrowymi).
Wieża została wyposażona w armatę automatyczną Mk 44S Bushmaster kalibru 30 mm, oraz sprzężony uniwersalny karabin maszynowy UKM–2000C kalibru 7,62 mm. Dodatkowo system wieżowy wyposażony jest w zdwojoną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR[1]. Armata zapewnia szybkostrzelność w zakresie 200 strzałów na minutę w wypadku standardowej amunicji, zasięg skuteczny ok. 3500m[2], natomiast PPK Spike LR umożliwiają rażenie celów opancerzonych na odległość 5 kilometrów[3]. Armata w wersji Mk 44S umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem różnych typów amunicji[2]. Jest dostosowana do prowadzenia ognia amunicją z programowalnym momentem rozcalenia[4] i może być konwertowana na kaliber 40 mm[2]. Konwersja z zasilania amunicją 30mmx173 na większą 40mmx180 Super Forty polega na wymianie trzech elementów. Jest to lufa, zespół podajnika oraz „koła” napędu[5]. Zasilana jest dwustronnie, a zapas amunicji 30 mm wynosi 400 nabojów.
Amunicja i pociski Spike LR mogą być ładowane zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz pojazdu. Zastosowane w wieży systemy optoelektroniczne umożliwiają realizację zadań niezależnie od pory dnia, a także w trudnych warunkach atmosferycznych i klimatycznych.
Płyty pancerza głównego wieży spawane z blach pancernych oraz nakładane na stalowe dodatkowe, o niewielkiej masie i wysokiej odporności balistycznej, płyty pancerza kompozytowego na bazie tworzyw ceramicznych. Producent odmawia jakichkolwiek szczegółowych informacji na temat opancerzenia, poza potwierdzeniem, że – ma ono odpowiadać wymaganemu konstrukcyjne poziomowi II według STANAG 4569[6].
Opancerzenie wieży z nakładkami ceramicznymi wg oceny specjalistów, zapewnia poziom ochrony na poziomie 4.
Ostrzał:
Odłamki:
Dowódca i operator uzbrojenia mogą niezależnie od siebie obserwować, wykrywać, rozpoznawać i śledzić cele lądowe oraz powietrzne, w tym z wykorzystaniem funkcji autotrackera. Dodatkowo załoga może pracować w trybie „hunter–killer”, który polega na lokalizowaniu i identyfikacji celu przez dowódcę i przekazywaniu uchwyconego celu na wyświetlacz operatora uzbrojenia, celem jego namierzenia i zniszczenia.
Wieża wyposażona jest w zautomatyzowany system kierowania ogniem firmy WB Electronics, oraz polskie stabilizowane głowice optoelektroniczne GOD–1 (dowódcy) i GOC–1 (celowniczego) spółki PCO, z kamerami termowizyjnymi i telewizyjnymi, dalmierzem laserowym, oraz system samoobrony Obra-3 z ośmioma wyrzutniami maskujących granatów multispektralnych[8].
Huta Stalowa Wola posiada prawa do produkcji i serwisowania elementów armat Bushmaster kalibru 30 mm na podstawie podpisanej w marcu 2018 r., umowy offsetowej pomiędzy Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, a firmą Raytheon Company[9].
Zdalnie Sterowany System Wieżowy jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań opracowanych przez polski przemysł obronny. Po wprowadzeniu do służby ma być głównym uzbrojeniem kołowych transporterów piechoty KTO Rosomak, a w dalszej kolejności nowych bojowych pływających wozów piechoty BWP Borsuk[10].
Borsuk nie będzie jedynym polskim bojowym wozem piechoty. Jak informuje MON, Huta Stalowa Wola pracuje właśnie nad kolejną maszyną – ciężkim bojowym wozem piechoty, który powstanie na podwoziu AHS Kraba z wieżą ZSSW–30[11][12].
Przedstawiciel południowokoreańskiego koncernu Hanwha zaprezentował podczas polsko-koreańskiego seminarium o współpracy przemysłu obronnego pojazd PL21 Redback, czyli oferowany Polsce wariant ciężkiego bojowego wozu piechoty AS21 Redback[13]. Maszyna ma być wyposażona w polską wieżę bezzałogową ZSSW–30 zamiast wieży załogowej[14].
Aktualnie wieża przeszła wszystkie badania poligonowe oraz próby i została zatwierdzona do produkcji[15].