Zamek Lány – barokowa budowla znajdująca się w powiecie Kladno w Kraju Środkowoczeskim na zachód od Pragi. Zamek położony jest na północno-wschodnich krańcach ogromnych krzywokladzkich lasów (wchodzących w skład Obszaru Ochrony Przyrody Křivoklátsko). W skład kompleksu wchodzi rozległy park angielski, staw Bahňák, oranżerię oraz lański zwierzyniec.
Według najstarszych źródeł pisanych z 1392 r. drewniany zamek był własnością Haška z Lán. Pod koniec XVI wieku wieś stała się własnością królewskiej posiadłości cesarza Rudolfa II. Zamek został przebudowany na renesansowy pałac myśliwski. W 1652 r. budynek został ponownie przebudowany, tym razem w stylu barokowym.
Pod koniec XVII wieku stał się własnością hrabiowskiego rodu von Wallensteinów. Jan Józef von Wallenstein przebudował go w 1730 r. podnosząc o jedną kondygnację wzwyż. Niedługo potem został nabyty przez książęcy ród von Fürstenbergów, który władał nim aż do 1921 r. W tym okresie nastąpiły liczne renowacje zamku, a także znaczące przebudowy, z których za największą uznaje się tę z lat 1821-25. Książę Karol Egon II von Fürstenberg pokusił się wtedy o podniesienie budynku o kolejną, trzecią już kondygnację.
Od 1921 r. zamek stał się własnością państwa i stanowi oficjalną letnią rezydencję prezydentów Republiki Czeskiej. Został on wykupiony za ówczesne 25 mln CZK, a następnie odrestaurowany za sumę kolejnych 3 mln CZK. Podczas prac renowacyjnych pracowało tu ponad 300 robotników pod kierownictwem Karola Fiala. Już 6 sierpnia został oddany do użytku i szybko stał się ulubionym miejscem prezydenta Tomáša Masaryka, w którym to spędził 17 ostatnich lat swojego życia (od 1935 r. rezydując tutaj niemal na stałe).
W tym czasie zorganizowano na terenie zamku kino, a także wybudowano monumentalną fontannę z 5 wytryskami wody w postaci lwich głów. Miały one symbolizować pięć głównych części składowych państwa czechosłowackiego (Czechy, Morawy, Śląsk, Słowację i Ruś). Po śmierci byłego już prezydenta Masaryka w 1937 r. zamek był stosunkowo mało użytkowany (w czasie II wojny światowej korzystał z niego prezydent Protektoratu Emil Hácha). Sytuacja zmieniła się na lepsze po 1990 r. Od tego czasu regularnie wizytowali go urzędujący prezydenci (Václav Havel, Václav Klaus oraz Miloš Zeman).
Zamek nie jest otwarty dla zwiedzających. Zwiedzać można tylko otaczający go park, a także kościół i pobliską oranżerię. Wejściówka kosztuje niespełna 20 CZK.