Złota Sala w Augsburgu

Złota Sala
Goldener Saal
Symbol zabytku nr rej. D-7-61-000-824
Ilustracja
Złota Sala
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Augsburg

Adres

Rathausplatz 1

Typ budynku

sala reprezentacyjna

Styl architektoniczny

renesans

Architekt

Elias Holl
Matthias Kager

Wysokość całkowita

14,22 m

Powierzchnia użytkowa

566.48 m²

Rozpoczęcie budowy

1620

Ukończenie budowy

1643

Zniszczono

26/27 lutego 1944

Odbudowano

1990

Właściciel

rada miejska Augsburga

Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Złota Sala''Goldener Saal''”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole znajduje się punkt z opisem „Złota Sala''Goldener Saal''”
Ziemia48°28′45″N 10°55′48″E/48,479167 10,930000

Złota Sala (Goldener Saal) – reprezentacyjna sala w augsburskim ratuszu. Odbywają się w niej oficjalne uroczystości miejskie i przyjmowane są oficjalne delegacje. Jeśli nie jest używana przez radę miejską, sala jest udostępniona turystom.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Złota Sala znajduje się na drugim piętrze miejskiego ratusza. Do sali prowadzą dwa portyki z dwóch klatek schodowych, znajdujących się w ratuszowych wieżach. Z sali można również wyjść czterema innymi drzwiami prowadzącymi do sąsiadujących, pomocniczych pokoi. Posadzka sali wykonana jest z marmuru. Ściany pokrywają malowidła autortwa Matthiasa Kagera. Sufit również pokrywają malowidła jego autorstwa. Portyki, ściany i sufit udekorowane są dodatkowo dekoracją rzeźbiarską zrobioną z drewna lipowego, pokrytą 23,5 karatowym złotem, skąd wzięła się nazwa sali. Na środku stoją dwa zabytkowe stoły. W Złotej Sali znajduje się 60 okien.

Złota Sala
Wnętrze z oknami
Wnętrze
Drzwi do Pokoju Książęcego

Malowidła sufitowe[edytuj | edytuj kod]

Malowidła autorstwa Matthiasa Kagera, po odbudowie ponownie namalowane przez Hermenegilda Peikera przy współpracy z profesorem Oskarem Amorbachem. Przedstawiają sceny mitologiczne. Środkowe malowidło przedstawia Mądrość (łac.: Sapientia), z mottem PER ME REGES REGNANT (przeze mnie rządzą władcy). Zachodnie malowidło przedstawia budowniczego Eliasa Holla, trzymającego makietę ratusza i cyrkiel. Na obrazie znajduje się motto CIVITATES CONDUNTUR (miasta zostały założone). Wokół znajdują się cztery wizerunki kobiet, które są alegorycznym przedstawieniem wiedzy, płodności, pobożności i pracowitości, z sentencjami IUVENTUS SAPIT (młodzi smakują wiedzy), CIVES PROPAGANTUR (miasta rozrastają się i mnożą), CAELUM APERITUR (niebo się otworzyło) i NEMO OTIOSUS (niech nikt nie będzie bezczynny). Wschodnie malowidło przedstawia Minerwę Bellonę ze słowami HOSTES ARCENTUR (Wrogowie zostali pokonani). Wokół niej znajdują się alegorie medycyny, sprawiedliwości, uczciwości i dobrobytu, pod którymi znajdują się zdania: PROCUL PARCAE (daleko były losy, daleko jest bogini śmierci), BONA FIDE (w dobrej wierze), BONUS RIDET, MALUS PLORAT (dobro się śmieje, zło płacze), OMNIA ET UBIQUE (wszystko dla wszystkich).

Sufit Złotej Sali
Sapientia
Elias Holl
Minerwa Bellona

Malowidła ścienne[edytuj | edytuj kod]

Malowidła południowej ściany przedstawiają ośmiu chrześcijańskich cesarzy rzymskich, natomiast te na północnej ukazują ośmiu pogańskich cesarzy Rzymu.

Portale główne[edytuj | edytuj kod]

Nad południowym portalem znajduje się inskrypcja z informacją o panującym, w czasie oddania ratusza, cesarzu - Ferdynandzie II i z nazwiskami budowniczych Augsburga. Nad północnym portalem znajduje się inskrypcja: S.P.Q.A./FIERI/CURAVIT/ANNO P.C.N./MDCXX (senat i lud augsburski wybudowali to roku 1620) obraz przedstawiający cesarskiego orła, tronujący Augsburg, alegorie czterech rzek przepływających przez Augsburg: Lech, Wertach, Singold, Brunnenbach oraz alegorię obfitości - dziewczynę z rogiem obfitości i snopkiem zboża.

Sufit Złotej Sali
Portyk południowy
Portyk północny
Portyk północny (fragment)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Martha Schad: Stadtführer AUGSBURG - für Gäste, Kenner und Liebhaber Wiβner-Verlag Augsburg 2011