Świątynia Tianning (chiń. upr. 天宁寺; chiń. trad. 天寧寺; pinyin Tiānníng Sì), pol Klasztor Niebiańskiego Spokoju – świątynia buddyjska, znajdująca się w mieście Changzhou w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach. Znajduje się w niej najwyższa na świecie pagoda.
Świątynię wzniesiono w połowie VII wieku, za panowania dynastii Tang. W ciągu wieków kilkukrotnie przebudowywana i remontowana, ostatnie wielkie prace renowacyjne przeprowadzono w 1990[1]. Jest jedną z największych na świecie świątyń tradycji chan[2]. Klasztor należy do szkoły chan Linji.
Ponieważ klasztor jest bardzo duży, stać go na rzadko spotykane w innych świątyniach dodatki, jak np. pawilon jinglou, który przeznaczony był dla młodych, niedoświadczonych mnichów, którzy niedawno wzięli udział w ceremonii ordynacyjnej. Plan pawilonu był zbliżony do planu budynku medytacyjnego: były podwyższenia dla spania i centralny ołtarz. Jednak podłoga, która w sali medytacji jest otwarta (aby można było chodzić i np. okrążać ołtarz), była zajęta przez długie stoły z ławkami do siedzenia. Przebywający tam młodzi mnisi siedzieli na ławkach w pozycjach medytacyjnych i śpiewali Sutrę Diamentową. Była to jedyna sutra, którą śpiewali dwukrotnie po śniadaniu, dwukrotnie po obiedzie i dwukrotnie po kolacji. Po kolacji zresztą mieli wybór, mogli śpiewać sutrę, albo mogli wziąć udział w wieczornej praktyce z innymi mnichami[3]. W tym klasztorze wyjątkowo jadało się nieformalny posiłek wieczorny (tylko ryż), gdyż każdy posiłek po godzinie 12 w południe był uważany za leczniczy[4].
W klasztorze praktykowano medytację w ośmiu okresach dziennie. Było to jeden okres medytacyjny więcej niż w innych klasztorach, np. Jinshan[5].
W 1860 r. klasztor został całkowicie spalony przez rebeliantów w czasie powstania tajpingów. Następnie został stopniowo odbudowany w ostatnich dekadach panowania dynastii Qing. Przyczynił się do odbudowy ówczesny opat klasztoru Yekai Qingrong (1825-1923)[6].
W klasztorze utrzymywany jest system przekazu Dharmy zwany "mishou" - "tajemnym przekazem", który jest wzorowany na przekazie Dharmy Piątego Patriarchy Hongrena dla Szóstego Patriarchy - Huinenga.
Na początku XX w. w klasztorze przebywało ponad 800 mnichów[6], jednak np. w 1920 r. podczas ordynacji nowych mnichow, w klasztorze przebywało ich 2000[7]. Czyni go to największym klasztorem Chin.
Klasztor ten nigdy nie przyciągał turystów, gdyż nie należy do wybitnych dzieł klasztornej architektury chińskiej. Położony jest na nizinie (dlatego nie ma w nazwie "shin" (góra=klasztor). Budynek medytacyjny był uważany za jedno z czterech najlepszych miejsc w Chinach do praktyki medytacji. Poza tym Tianning dysponował jeszcze budynkami niespotykanymi w innych klasztorach. Były to:
Konsekwencje japońskiej okupacji były dla klasztoru bardzo poważne. Klasztor nie otrzymywał już pieniędzy za np. ceremonie pogrzebowe. Zaczęła się także inflacja. Zmalał także dochód z posiadanej i wynajmowanej ziemi. Bandyci i partyzanci napadali na transporty ziarna do klasztoru. Ponieważ nastąpiła próżnia prawna i administracyjna komuniści (dotąd działający w ukryciu) ujawnili się. W 1941 r. mnisi wysyłani z klasztoru po czynsz zaczęli być atakowani i mordowani[9].
Największą atrakcją świątyni jest najwyższa na świecie pagoda. Zbudowana w latach 2002-2007, jest wyższa od Wielkiej Piramidy w Gizie[10]. Mierząca 153,79 m wysokości 13-piętrowa budowla wznosi się na zajmującej 27000 m² podstawie. Wykonano ją z drewna importowanego z Birmy i Nowej Gwinei, zaś jej szczyt pokryto 75 tonami mosiądzu i złota. Na 13 piętrze zawieszono olbrzymi brązowy dzwon o wadze 30 000 kg[11], słyszalny z odległości 5 kilometrów[12]. Koszt budowy pagody wyniósł 300 milionów juanów[2].
Lista opatów klasztoru od 39 pokolenia do 44 oraz lista przekazu Dharmy[14]