Temasek

Dio mape Mao Kun iz djela Wubei Zhi, a koja je temeljena na starijim navigacijskim mapama što ih je izradio Zheng He. Temasek (kineski: 淡馬錫) prikazan je gore lijevo.

Temasek, u literaturi navođen i kao Temasik ili Tumasik, rani je naziv za naselje koje je postojalo na području današnjeg Singapura. Ime se susreće u starim malajski i javanskim izvorima, a spominju ga i kineske kronike iz dinastija Yuan i Ming poput kronike Danmaxi (kineski: 單馬錫). Sam naziv potječe iz malajskog jezika, odnosno od riječi tasik, koja znači "jezero" ili "more", a u ovom obliku vjerojatno znači "mjesto okruženo morem" ili "Morski grad";[1] javanski oblik (Tumasik) ima vrlo slično značenje. Prema jednoj teoriji, ime je referenca na vladara Tan ma sa na hoa.[2]

Iako je rana historija Singapura prepuna mitova i legendi, arheološki dokazi upućuju na to da je na tom području već u XIV. vijeku postojalo naselje. Na svom vrhuncu, naselje je bilo opasano zidinama, a kuće su bile izgrađene od kamena. Također, pronađen je niz predmeta koji su bili lokalnog porijekla, ali i uvezeni iz okolnih zemalja. Kineski izvori navode da su na području Temaseka postojala dva distinktna naselja – Longyamen i Banzu.

Danas se naziv "Temasek" koristi u nazivima nekoliko državnih odličja, ali i institucija u Singapuru.

Reference

[uredi | uredi kod]
  1. John N. Miksic (15 November 2013). Singapore and the Silk Road of the Sea, 1300–1800. NUS Press. str. 183–184. ISBN 978-9971-69-574-3. 
  2. Victor R Savage; Brenda Yeoh (15 June 2013). Singapore Street Names: A Study of Toponymics. Marshall Cavendish. str. 381. ISBN 978-981-4484-74-9. 

Vanjske veze

[uredi | uredi kod]