Kostimulácia je proces, ktorý sa vyskytuje pri aktivácii imunitného systému. Prebieha pri aktivácii T-lymfocytov a je nevyhnutný pre vývoj špecifickej imunitnej odpovedi. Ide o antigén nešpecifický signál, bez ktorého nedôjde k správnej aktivácii imunitnej odpovede [1].
Na to aby T-bunky boli plne aktívne a funkčné potrebujú 2 signály. Prvý signál, ktorý dostanú je antigén špecifický. Pri tomto dochádza k pomerne dlhej interakcii T-bunky a antigén prezentujúcej bunky (APC) prostredníctvom mnohých T-bunkových receptorov (TCR) a MHC peptidových komplexov. . Pri druhom signále začnú T-lymfocyty s príslušnou špecifitou proliferovať [1][2].
Molekuly zahrnuté v kostimulácii sú pomerne dobre preskúmané (Obr. 1). Medzi najlepšie preštudované patria molekuly B7-2 (CD86) na APC a CD28 na T-bunke. Interakcia medzi týmito molekulami vedie k stimulácii T-bunky. Ak dôjde k naviazaniu CTLA-4 molekuly na aktivovanej T-bunke na B7-1 (CD80) na APC dôjde k inhibícii imunitnej odpovede, čo je dôležité pre ukončenie imunitnej odpovede keď už nie je potrebná. Ďalšie molekuly zahrnuté v kostimulácii sú ICOS a ICOS-L, ktoré riadia skôr polarizáciu T-lymfocytov. OX40 a OX40L významná úloha v imunite a tolerancii. Existujú rôzne rodiny kostimulačných molekúl [3] [4].
B-bunky rozpoznávajú antigén rôznymi spôsobmi. Prvý spôsob je rozpoznanie cez B-bunkové receptory (BCR). B-bunka dokáže prezentovať antigén cez MHC II molekuly. Ďalší signál pochádza od T-bunky. Pri tejto interakcii dochádza k naviazaniu molekúl CD40 na B-bunke a CD40L na T-bunke. Tento signál je potrebný na prežitie a proliferáciu B-bunky[5].Kostimulácia môže prebiehať aj prostredníctvom komplementových receptorov. Komplex, ktorý vznikne pri tomto procese ja nazýva koreceptorový komplex a zvyšuje senzitivitu voči antigénu, čo v tomto prípade sú väčšinou mikróby[6].
Blokácia kostimulačných signálov sa dá využiť aj v klinickej praxi. Príkladom je Belatacept, čo je selektívny blokátor kostimulácie, ktorý sa využíva ako prevencia rejekcie orgánu pri transplantácii obličky [7]. Ďalšia možnosť je Abatacept, čo je proteín, ktorý selektívne moduluje aktiváciu naivných T-buniek, čo ovplyvňuje imunitnú odpoveď a má vplyv na skorý vývoj reumatickej artritídy [8].