Max More (* 1964) je americký vizionár, extropista a transhumanista.
Je pôvodom z Anglicka. Narodil sa v Bristole vo Veľkej Británii. Vlastným menom Max T. O´Connor. Vyštudoval filozofiu, politológiu a ekonómiu na Oxforde. V roku 1995 obhájil na University of Southern California doktorandskú prácu s názvom Diachronické ja. Identita, Kontinuita, transformácia (The Diachronic Self. Identity, Continuity, Transformation) a získal titul PhD. Spoluvytvoril a rozvinul koncept extropie ako opaku entropie.
V roku 1988 spolu s Tomom W. Bellom (T.O.Morrow) založili Extropy Institute v Kalifornii v USA, ktorý bol v roku 1990 zaregistrovaný ako nezisková vzdelávacia organizácia. Vykonával funkciu jeho šéfa a prezidenta až do ukončenia jeho činnosti v roku 2007. Od roku 1988 vydával časopis Extropy. Organizoval konferencie extropiánske konferencie pod názvom EXTRO. v roku 1991 sformuloval extropiánske princípy, ktoré pravidelne aktualizoval. Posledná publikovaná verzia 3.11 bola vytvorená v roku 2003. Založil hnutie extropiánov. Žije v Kalifornii v USA.
Od januára 2011 vykonáva funkciu šéfa (CEO) Alcor Life Extension Foundation so sídlonm v Scottsdale v Arizone v USA. Táto organizácia sa zaoberá predlžovaním ľudského života a kryonickou suspenziou.
Extropia je podľa Maxa Mora miera inteligencie systému, jeho informovanosti, energie, životaschopnosti, vitality, rôznorodosti, komplexity a schopnosti rastu.
Extropiáni sa hlásia k spontánnemu poriadku, čo v ich poňatí znamená podporovanie decentralizovaných a dobrovoľných procesov spoločenskej správy, podporovanie tolerancie, slobodného trhu, rozdielnosti, myslenia s dlhodobým výhľadom, osobnej zodpovednosti a slobody.
Extropia je podľa Maxa Mora transhumanisticka filozofia. Extropiánske princípy definujú špecifickú "odnož" transhumanistickeho myslenia. Ako humanisti, tak aj transhumanisti uprednostňujú pokrok a hodnoty založené na nás samých, na rozdiel od externej náboženskej autority.
Transhumanisti však podľa Maxa Mora posúvajú humanizmus ešte ďalej, snahou o dosiahnutie samotných ľudských limitov, pomocou vedy a technológie skombinovanej s kritickým a kreatívnym myslením. Bojujú proti nevyhnutnosti starnutia a smrti, snažia sa o postupne zdokonaľovanie intelektuálnych schopnosti, fyzických kapacít, a emocionálneho vývoja. Vidia humanitu, ľudskosť, ako prechodne štádium v evolučnom vývoji inteligencie. Obhajujú použitie vedy k zrýchleniu premeny z ľudského (humánneho) stavu na transhumánny alebo až posthumánny stav.
Max More zaradil medzi extropiánske princípy:
Neustály pokrok - Neustálu snahu o dosiahnutie vyššej inteligencie, vzdelania, efektívnosti a nekonečnej dĺžky života, snahu o odstránenie politických, kultúrnych, biologických a psychologických limitov seba-realizacie a seba-aktualizacie. Neustále prekračovanie prekážok v našom pokroku a možnostiach. Expanziu do vesmíru a zlepšovanie sa bez konca.
Seba-Transformáciu - Pokračujúce morálne, intelektuálne a fyzické zlepšovanie sa pomocou kritického a kreatívneho myslenia, osobná zodpovednosť a experimentacia. Snahu o biologicky neurologicky nárast popri emocionálnom a psychologickom zlepšovaní.
Prakticky optimizmus - Podporovanie činnosti pozitívnymi očakávaniami. Adaptovanie racionálneho, na činnosti založeného optimizmu, namiesto slepej viery alebo stagnujúceho pesimizmu.
Inteligentné technológie - Použitie vedy a technológie na kreatívne prekonanie našich "prírodných" limitov ktorými nás obdarovalo naše biologické dedičstvo, kultúra a prostredie. Prijímanie technológie nie ako technológiu samu pre seba, ale ako efektívneho prostriedku k zlepšeniu života.
Otvorenú spoločnosť - Podporovanie sociálnych pravidiel ktoré povzbudzujú slobodu prejavu, slobodu konania a experimentacie. Opozíciu k autoritárskej spoločenskej kontrole a uprednostňovanie decentralizácie moci. Preferovanie vyjednávania namiesto boja, výmeny namiesto nátlaku. Otvorenosť k zdokonaľovaniu sa namiesto statickej utópie.
Sebaurčenie - Nezávislé myslenie, individuálnu sloboda, osobnú zodpovednosť, seba-reguláciu, sebaúctu a rešpekt k ostatným.
Racionálne myslenie - Uprednostňovanie dôvodu a faktov pred slepou vierou, zamýšľanie sa nad dogmami. Otvorenosť pre každú výzvu nasej viere a presvedčeniu. Privítanie kritiky existujúceho presvedčenia a zároveň otvorenosť k novým myšlienkam.
Publikoval texty: