OpenNet Iniciatíva je spoločný projekt, ktorého cieľom je monitoring praktík internetového filtrovania a kontroly jednotlivými štátmi. Projekt používa množstvo technologických prostriedkov, tak isto ako medzinárodnú sieť vyšetrovateľov, na zistenie rozsahu a povahy vládami riadeného programu na filtrovanie Internetu. Na programe sa podieľajú akademické inštitúcie, medzi ktoré patrí Citizen Lab v Centre pre Medzinárodné Štúdie, Univerzita v Toronte, Centrum Berkman pre Internet & Spoločnosť na Univerzite Harvard, Advanced Network Research Group na Cambridge Bezpečnostnom Programe, Universita Cambridge, a Oxford Internetový Inštitút, Univerzita Oxford.
Na testovanie a dokumentáciu internetovej cenzúry v danej krajine používa ONI niekoľko metód.
Hlavný výskumníci ONI sú:
Psiphon je riešenie na obchádzanie cenzúry, ktoré užívateľom umožňuje prístup k blokovaným stránkam v krajinách, kde je Internet blokovaný. Psiphon umožňuje bežnému osobnému počítaču tváriť sa ako osobný proxy server, ktorý umožňuje administrátorovi zadať užívateľské meno a heslo, ktoré je obratom dané niekomu v krajine, kde prevláda cenzúra Internetu, takže užívatelia v danej krajine sú schopný bezpečného a necenzurovaného pripojenia na Internet.
Zo strany ONI existuje množstvo štúdií, ktoré ukazujú, aká častá je internetová cenzúra v niektorých krajinách alebo regiónoch. Témy rozoberané v týchto štúdiách pokrývajú oblasti od zavedených softvérov alebo riešení konkrétnych skupín na cenzúru Internetu, aké druhy obsahu sú blokované (politický, pornografický alebo iný).[2]
ONI publikovalu svoju prvú knihu, ACCESS DENIED: The Practice and Politics of Internet Filtering, vydanú cez MIT Press v r. 2008.