Severoírske združenie pre občianske práva

Severoírske združenie pre občianske práva (angl. Northern Ireland Civil Rights Association, ír. Cumann Chearta Sibhialta Thuaisceart Éireann, skr. NICRA) bola organizácia, ktorá bojovala za občianske práva katolíckej menšiny v Severnom Írsku koncom 60-tych rokov a začiatkom 70-tych rokov. Vznikla v Belfaste 9. apríla 1967. Zrod organizácie leží v stretnutí spolku Wolfe Toneho, ktorého sa zúčastnil aj náčelník štábu IRA Cathal Goulding v meste Maghera v auguste 1966.

Štyri roky predtým, v roku 1962 IRA zastavila svoje vojenské operácie po neúspechu jej Pohraničnej kampane. Dúfali, že cez rodiace sa hnutie za občianske práva v Severnom Írsku, ktoré začala v rokoch 1963 – 1964 Bezdomovecká občianska liga a Kampaň za sociálnu justíciu, by mohla vzniknúť kampaň občianskych nepokojov, ktoré by pomohli zosadiť unionistisckú vládu v Belfaste.

Počas formovania, členstvo NICRA sa rozšírilo tak aby unionisti, komunisti, socialisti spolu s republikánmi tvorili 5 z 13 členov výkonného výboru NICRA. Vplyv Írskej republikánskej armády na NICRA v neskorších rokoch vzrástol len význam združenia klesal ako násilie v Severnom Írsku vzrástlo od konca roku 1969 do roku 1972 kedy NICRA ukončilo svoju činnosť.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Northern Ireland Civil Rights Association na anglickej Wikipédii.