„Marečku, podejte mi pero!“

Marečku, podejte mi pero!
Originálny názov Marečku, podejte mi pero!
Žáner komédia
Dĺžka 93 minút
Štát Česko-Slovensko
Pôvodný jazyk čeština
Rok 1976
Spoločnosť Filmové studio Barrandov
Filmový štáb
Réžia Oldřich Lipský
Scenár Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák
Produkcia Jaromír Lukáš
Hudba Svatopluk Havelka
Kamera Jiří Macák
Strih Miroslav Hájek
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Marečku, podejte mi pero! je kultová česko-slovenská filmová komédia z roku 1976, natočená režisérom Oldřichom Lipským podľa scenára Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Natáčala sa v podniku Agrozet v Roudnici nad Labem a prináša úsmevný pohľad na automatizáciu výroby a jej následky v závode na výrobu poľnohospodárskych strojov.

Komédia rozpráva príbeh dielenského majstra Jiřího Kroupu, ktorý síce nerád, no na "nátlak" svojich podriadených, nastúpi na večernú školu, aby splnil kvalifikačné požiadavky budúceho pôsobenia na pozícii majstra. V triede sa stretne niekoľko "zaujímavých" postáv – podliezavý Hujer, dávni kamaráti Tuček a Šlajs, večne zaspatý Plha, vyfintená flirtovníčka Týfová alebo pedantný profesor Hrbolek.

Štúdium prináša aktérom množstvo problematických, no i úsmevných momentov. Mnohé scény a hlášky z filmu sú všeobecne známe, napríklad domnelý chrobák hrdobec, žiak Hliník, ktorý sa odsťahoval do Humpolca, a napriek tomu je stále zapisovaný do triednej knihy profesorom Hrbolkom, slivky z vlastnej záhradky ako pozornosť podliezavého študenta Hujera, „rumunská“ výzva metelesku blesku, odkaz „sejdeme se na hřbitově“, „už je čas“, „i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v origináli“ alebo už aj Kroupovi mladšiemu večne známe – "Tak co s vámi chlapče? Nepotěšil jste mě a ani já vás nepotěším."

Úsilie napokon prinesie ovocie a Jiří Kroupa si udrží pozíciu majstra v zmodernizovanom podniku.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]