To je esej. Vsebuje nasvet ali mnenje enega ali več sodelavcev Wikipedije. Ta stran ni enciklopedijski članek in tudi ne pravilo ali smernica Wikipedije,saj ga skupnost ni temeljito proučila. Nekateri eseji predstavljajo široko sprejete norme, drugi pa le stališče manjšine. |
Jedrce: Golo kopiranje in lepljenje URLja za namen on-line sklicevanja ni v veliko pomoč in lahko vodi v slepe povezave. Pri navajanju virov je zaželjena uporaba predlog za navajanje virov. |
Goli URL je URL, ki se uporablja kot medbesedilni sklic ali vir v članku brez kakršnekoli pridružene informacije o spletni strani. Z drugimi besedami, to je le skopirano besedilo iz naslovne vrstice (URL bar) spletnega brskalnika in prilepljeno v Wiki besedilo.
Goli URLji so povezani s slepimi povezavami. Spodaj navedena gola URLja sta primera povezav, ki lahko postaneta slepi. URLja sta odvisna od končne spletne strani, ki je odvisna od strukture izbranega spletišča. Le-ta se lahko spremeni, ker se spletne strani posodabljajo, premeščajo, ...
Podobno, vsi trije primeri spodaj so navedki z golim URLjem na spletišče International Herald Tribune, katerih povezava je slepa, odkar je The New York Times prestrukturiral WWW stran IHT's:
Polni navedek poda avtorja, naslov, založnika in datum objave dela. Zoatorej, če se spletni naslov spremeni, lahko s pomočjo dodatnih informacij ponovno najdemo novo lokacijo na spletišču. Če vir ni več na spletu, lahko dodatne informacije pomagajo poiskati vir, če je le-ta v tiskani obliki, mikrofiš arhivih in podobno.
Tu je primer polnega navedka z uporabo predloge {{navedi splet}}:
Drugi problem golih URL-jev je njihov tekstovni prikaz na strani, ki je očem neprijazen. Npr. ta goli URL povroči razširitev prikaza strani:
Problem se reši z uporabo formata [long_URL readable_text]—glej znak za prazen prostor (space), ki ločuje URL od oznake za URL. Npr. :