Heterolobosea

Excavata
Percolomonas sp.
Научна класификација
Домен:
Царство:
Тип:
(Percolozoa)
Класа:
Heterolobosea

Page et Blanton 1985
фамилије[1]

Acrasidae Poche 1913
Gruberellidae Page et Blanton 1985
Vahlkampfiidae Jollos 1917
Incertae sedis Heterolobosea

Heterolobosea (Percolozoa) је група безбојних хетеротрофних протиста из царства Excavata. Већину припадника ове групе карактерише могућност мењања морфолошке организације ћелије између амебоидног стадијума, стадијума са бичем и цисте. Амебоидни стадијум је доминантан код већине представника, изузев код родова Percolomonas, Lyromonas, и Psalteriomonas који постоје само као бичари.

Грађа ћелије

[уреди | уреди извор]
морфолошки стадијуми врсте Naegleria fowleri

Амебоидни стадијум је цилиндричног облика, величине око 20—40 μm, са псеудоподијама које су раније сматране лобозним. Савремено мишљење је да су псеудоподије по типу еруптивне, нехомологне лобозним. Присуство овог типа псеудоподија је апоморфна (изведена) за читаву групу Heterolobosea. Стадијум са бичевима је незнано мање величине, са два или четири бича на предњем делу ћелије, испред цитостома. Стадијум са бичевима најчешће не може користити цитостомом[1], и служи за брзу промену положаја ћелије (кретање), док се амебоидни стадијум заузима у присуству довољно хране.

Акразидни протисти (Acrasidae) се агрегују у неповољним условима у псеудоплазмодијуме[2]. Ови агрегати наликују спорангијама реда Dictyostelia из групе „слузавих гљива", где су раније заједно сврставане. За разлику од „слузавих гљива" амебоидни стадијуми акразида агрегују као јединке, или у малим групама, и не умиру стварајући дршку спорангије.

Екологија

[уреди | уреди извор]

Већина Heterolobosea живе слободно, хранећи се бактеријама у земљишту, слатким водама или на фецесу. Поједине врсте насељавају мора. Група обухвата и паразитске облике, попут врсте Naegleria fowleri, која може бити патоген и код људи, код којих понекад узрокује смрт.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ а б Adl S.M. et al. 2005. The New Higher Level Classification of Eukaryotes with Emphasis on the Taxonomy of Protists. J. Eukaryot. Microbiol. 52(5): 399–451. . doi:10.1111/j.1550-7408.2005.00053.x.  Недостаје или је празан параметар |title= (помоћ)
  2. ^ Brajković, M. 2006. Zoologija invertebrata I. Beograd: Biološki fakultet. ISBN 978-86-7078-036-1.

Литература

[уреди | уреди извор]