Део серије о |
Кинематографији |
---|
Филмски покрет Л.А. побуна (енгл. L.A. Rebellion), који се понекад назива и „Лос Анђелес школа црних редитеља“, или UCLA побуна, односи се на нову генерацију младих афричких и афроамеричких филмских стваралаца који су студирали на UCLA филмској школи касних 1960-их. до касних 1980-их и створили црни биоскоп који представља алтернативу класичном холивудском биоскопу.[1][2]
Филмски научник Клајд Тејлор сковао је термин „Л.А. побуна“ да би описао филмске ствараоце.[3]
У пролеће 1997. године, Doc Films, студентско филмско друштво са седиштем на Универзитету у Чикагу, било је домаћин једне од првих ретроспективних филмова о побуни Лос Анђелеса. Жаклин Стјуарт, ванредни професор на универзитету, помогла је у координацији програма. Ова серија укључивала је радове Чарлса Бaрнета, Хејла Џерима и Џули Даш.[4]
У јесен 2011, UCLA Film and Television Archive програмирао је велику ретроспективу ових филмова под насловом „Л.А. Побуна: Стварање новог црног биоскопа“. Серију је финансирала Гети фондација као део Pacific Standard Time: Art in L.A. 1945-1980. Пре програма, кустоски тим UCLA водио је усмену историју, идентификујући скоро педесет филмских стваралаца, од којих су многи деценијама остали невидљиви. Прикупљени су радови и филмови филмских стваралаца и сачувани су бројни филмови пре пројекције. Објављен је и каталог „L.A. Rebellion: Creating a New Black Cinema", који је пратио програм турнеје кроз више од петнаест градова Северне Америке и Европе.
У јуну 1953. Ајк Џонс је постао први Афроамериканац који је дипломирао на UCLA филмској школи.[5] У наредних 15 година, број афроамеричких филмских стваралаца остао је мали. Један од њих је био Вантил Витфилд, који је 1964. године основао Друштво извођачких уметности у Лос Анђелесу[6] и магистрирао на UCLA 1967. године.[7] До касних 1960-их, усред афирмативне акције, број црних студената се стално повећавао. Међу овим новим уметницима били су Чарлс Бернет, студент инжењерства који је похађао градски колеџ у Лос Анђелесу, и Хаиле Герима, етиопски редитељ који се недавно преселио из Чикага. За разлику од својих претходника, избегавали су холивудске конвенције и били су под утицајем филмова из Латинске Америке, италијанског неореализма, европских уметничких филмова и афричке кинематографије у настајању. Били су међу првима од оних који су постали познати као „Лос Анђелес школа црних филмских стваралаца.“
У јеку нереда у Вотсу и других облика друштвених немира, као што је пуцњава у кампусу UCLA 1969. у којој је учествовала америчка организација Рона Каренге, Барнет и неколико других обојених студената помогли су универзитету да покрене програм етнографских студија. Елисео Ј. Тејлор, који је био једини инструктор црнаца на UCLA филмској школи почетком 1970-их, био је утицајан инструктор у том програму.[8]
Пуцњава УЦЛА Us Organization заправо није била "пуцњава" јер није било размене ватре. Два наоружана члана Организације нас упали су из заседе и убили два ненаоружана водећа члана Партије Црног пантера; Алпрентице "Банчи" Картер и Џон Хагинс. Овај сценарио је добро документован у Агентима репресије Варда Черчила (1988).
Тешом Габријел, филмски научник и историчар, почео је да предаје на УЦЛА 1974. и постао је колега и ментор многим филмским ствараоцима повезаним са покретом.[9]
Документарни филм, Spirits of Rebellion: Black Cinema at UCLA, садржи интервјуе са многим филмским ствараоцима повезаним са покретом. У режији Зејнабу Ирен Дејвис, приказан је као рад у току у суботу, 8. октобра 2011. у оквиру филма "L.A. Rebellion: Creating a New Black Cinema."
Филмови Л.А. Побуна који су уврштени у Национални филмски регистар: Killer of Sheep (1990), Daughters of the Dust (2004), Bless Their Little Hearts (2013) и To Sleep with Anger (2017).
Многи доле наведени филмски ствараоци, иако су првенствено познати као писци/редитељи, радили су у више функција на различитим филмским продукцијама током својих раних каријера.
|
* Џама Фанака
|
Следи хронолошка листа кратких и дугометражних филмова редитеља ЛА Ребеллион-а за које се генерално сматра да су најзначајнији или значајни.