Маргун Бјорнхолт | |
---|---|
Датум рођења | 9. октобар 1958. |
Место рођења | Bø i Telemark, Норвешка |
Веб-сајт | www |
Маргун Бјорнхолт (рођена 9. октобра 1958. у Боу, Телемарк) је норвешки социолог и економиста. Она је редовни професор у Норвешком центру за студије насиља и трауматског стреса. Њен рад се заснива на родно-заснованом насиљу, миграцијама, родној једнакости, мушкарцима и маскулинитетом, студијама политике, и многим другим областима. Њен најскорији рад бави се питањима рода, насиља и моћи, укључујући сексуално и родно-засновано насиље над женским магрантима и избеглицама. Пре тога се бавила етичким банкарством, новцем и новчаним системима, и менаџментом и организацијским променама у државном сектору. Бивши је председник Норвешке асоцијације за Женска права и Норвешког женског лобија.
Учила је политику, контемпорарну историју, регионално планирање и економију; има канд.маг. диплому са Универзитета у Тромсу (1981), мастер из студија европске економије са Европског колеџа (1982), маг.арт. из економске социологије са Универзитета у Ослу (1995), са дисертацијом из микрофинансија, етичког и безкаматног банкарства, као и докторат из родних студија са Оребро универзитета са дисертацијом "Модерни мушкарци". Дусертација, са утицајем и саветовањем од стране психолога Марго Бенгтсон , користи псохолошке и социолошке перспективе у интегративној трансмисији и социјалној промени. Постала је редовни професор из родних студија 2015 године.[1][2][3] Раније је радила у Регионалном фонду за развој, Националном институту за технологију, и као партнер у консултантској кући, промовишући регионални развој и женско предузетништво. [4][2][5] Од 1993. радила је на Пројекту за алтернативну будућност, истраживачком програму у, данас, Центру за развој и околину на Универзитету у Ослу. Од 1997. ради као истраживач у многим истраживачким институтима, укључујући Институт за истраживање рада и на Универзитету у Ослу; од 2016. је редовни професор у Норвешком центру за струдије насиља и трауматског стреса. [6]Радила је као самостални експерт за родну равноправност у Европској комисији, и била је гостујући професор на Пројекту феминизма и легалне теорије на Правном факултету у Еморију, у ГЕКСел центру за родну изврсност и у Центру за права и социјалну правду на Универзитету у Лидсу.[2][3][7] Била је члан истраживачке групе Права, појединци, култура и друштво Ане Хелум на Правном факултету Универзитета у Ослу и члан је комисије експерта за Преиспитујуће економисте у Норвешкој[8][3] Предавала је социологију и психологију на Универзитету у Ослу.
Њу занима истраживање следећих тема:[9][10][11][12][13][14][15][16][17][18][19][20][21].[22] родно засновано насиље, миграције, родна равноправност, мушкарци и мужевности, организације, политичке студије и многе друге теме. Објавила је чланкове у The Sociological Review, the Journal of European Social Policy, Qualitative Research, Retfærd, the Nordic Journal of Criminology, the Journal of Gender-Based Violence, Norma, Fathering, Central and Eastern European Migration Review и многим другим. Њено истраживање 90-их се фокусирало на етичко банкарство, новац и монатерни систем. Касних 90-их се фокусирала на менаџмент и организационе промене у јавном сектору. Истраживање о радном животу је довело до породично-пословних проблема и мушких студија. Од 2000. године објавила је многе чланкове на тему промена кроз време и генерације у мушким породично-пословним праксама и родним односима,, употреба социо психолошке и социолошке перспективе на међугенерацијски пренос и соционалне промене. Такође је проучавала културне адаптације и транснационалне обичаје пољских миграната у преласку у Норвешку. Била је укључена у многим пројектима у централној и јужној Европи. Од 2010. њено истраживање се фокусира на питање насиља, рода и моћи[23] . Водила је неколико истраживачких пројеката у Норвешком центру за студије насиља и трауматског стреса финансираних од министарства правде и јавне безбедности, један од таквих пројеката била је студија о насиљу између интимних партнера. Она тренутно води норвешки део истраживачког пројекта које финансира ЕУ о сексуалном и родно заснованом насљу над мигранаткињама и избеглицама, заједно са Џејн Фридман, Рут Халперин-Кадари и са истраживачима из одругих европских држава, блиског истока и канаде. Циљ овог пројекта јесте да се направе препоруке за смањење женске рањивости ка сексуалном и родно заснованом насиљу. Она је један од уредника књиге "Мушкарци, мужевност и насиље итимних партнера" заједно са Лукас Готзеном и Флоретом Бонзајер , такође књига о насиљу у блиским односима са Кристин Скјортен и другима. Друга поља истраживања укључују теорије о социјалној правди, благостању државе , људска права и феминистичка економија. Годинама сарађује са америчком правном теоретичарком Мартом Албертсон Финман у 2013. уредила је издање Retfærd-а у ком се налазила Финменова теорија рањивости. Заједно са Алисом МекКеј, шкотском економискињом, 2014. год. била је уредник књиге "Рачунање на Марлин Варинг : Нови напредак у феменистичкој економији"[24][25][26][27] . Такође је објавила радове о савременој употреби неопипљивог културног наслеђа, о вези између учења и архитектуре и истраживачке методе.
Била је на челу радничке групе у покрету етичког банкарства почетком 90-их који су покушали да направе банку у Норвешкој по узору на и у сарадњи са JAK Members Bank у Шведској.[28] Била је председник Норвешке асоцијације за права жена (2013—2016)[29][30] и Норвешког женског лобија (2014—2016).[31][32] Била је новинарка за феминистичку радио станицу radiOrakel раних 80-их и била је кандидат Зелене партије на изборима 2015.