Микциона цистоуретрографија | |
---|---|
MedlinePlus | 003784 |
Микциона цистоуретрографија (акроним МЦУГ) или антероградна уретрографија инвазивна је дијагностичка метода у урологији, којом се уз помоћ рендгена обавља преглед мокраћне бешике и суседних органа уринарног система током чина мокрења. Овом методом уз помоћ рендгена обавља се преглед мокраћне бешике и суседних органа уринарног система током чина мокрења.
Микциона цистоуретрографија данас је златни стандард у дијагностици везикоуретерног рефлукса, проучавању стања мокраћне цеви током мокрења, и дијагностици цурења из мокраћне бешике након операције. Метода се користи и у уродинамском тестирању за процену уринарне инконтиненције.[1]
Значај методе огледа се у томе што током мокрења, радионепропусна супстанца продире у мокраћну цев, па нам ова дијагностичка метода омогућава:
Микциона цистоуретрографија која се у дечијој урологији користи за надгледању деце са везикоуретерним рефлуксом оправдана је само ако ће утицати на даљи ток лечење. Ако дете нема инфекције и нема погоршање на ултразвучном налазу, нема индикација за микциону цистоуретрографија, као ни после реимплантације уретера или стинг процедуре, ако је дете без инфекције мокрачног тракта.
Индикације за извођење микционе цистоуретрографије су:
Контраиндикације за микциону цистоуретрографија су стања када пацијент има:
Приликом микционе цистоуретрографије контрастно средство може бити инстилиран у бешику ретроградно, уколико постоји комуникација, или путем супрапубичног катетера (цистофикса). Ретко, у току ове методе контраст може да буде апликован и интравенским путем.
Приликом мокрења конраст испуњава простатичну и мембранозну мокраћну цев које се проширују, тако да конус булбарне уретре постаје мање уочљив.
Микциона цистоуретрографија или антеградна уретрографија је неизоставна процедура у току дијагностике облитеративних стриктура мокраћне цеви, јер приказује проксималне сегменте мокраћне цеви који се не могу видети на ретроградна уретрографији.
Визуелизација врата мокраћне бешике и постериорне мокраћне цеви изузетно је важно код процене дистракционог дефекта након руптуре постриорне мокраћне цеви. Отворен врат мокраћне бешике на цистографији има дијагностички и прогностички значај, јер указује на велику могућност трајне инконтиненције.
Уколико се на уретрографији прикажу и Литреове жлезде може се закључити да постоји уретритис и стеноза мокраћне цеви, а такође се понекад може и уочити физиолошко сужење од стране мишића лат. musculus compresor nuda, слично налазу на ретроградној уретрографији.
Ирегуларна контура мокраћне бешике, понекад са дивертикулумима, као и дилатирана простатична мокраћна цев са приказаним дуктусима указују на постојања дуготрајне и снажне стенозе мокрачне цеви.
Пошто процедура укључује рендгенски преглед, увек укључује одређену количину излагања рендегн зрачењу. Међутим, доза је у тако ниском опсегу да се у најбољем случају мора очекивати такозвани стохастички ризик.
Пошто се страно тело гура кроз мокраћну цев а бешика се пуни течношћу споља, постоји ризик да преглед изазове инфекцију уринарног тракта. Због тога је уобичајена пракса, барем у педијатрији, да се превентивно лечење антибиотицима спроводи три дана након снимања
Како је за децу процедура веома непријатна она могу развити симптоме као што је паруреза. Зато се код деце препоручује током снимања употреба превентивне седације.
Молимо Вас, обратите пажњу на важно упозорење у вези са темама из области медицине (здравља). |