Морисов тест воденог поља

ПонашањеТест који се примењује за истраживање понашања код животиња, пре свега пацова и мишева. [1] У овом тесту користи се велики циркуларни базен са непровидном водом у коме се на једном крају испод површине воде налази платформа за излазак [2]. Пацов се поставља у воду и пушта да нађе платформу како би изашао. Након доласка на платформу поново се баца у воду, али на другом крају базена. Након више поступка пацов је у стању да директно нађе платформу без обзира на место одакле почиње да плива. Оријентацију у простору омогућује распоред ствари из собе у којој се налази базен. По сличном принципу људи се оријентишу у односу на објекте који их окружују.

Овакав тест пружа информацију о процесу учења, оперативној меморији и оријентацији у простору.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ Маринковић, Драган (2017). Биолошке основе понашања (PDF). Универзитет у Београду - Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију. ISBN 978-86-6203-098-6. 
  2. ^ Brown, Michael A.; Sharp, Patricia E. (1995). „Simulation of spatial learning in the Morris water maze by a neural network model of the hippocampal formation and nucleus accumbens”. Hippocampus. 5 (3): 171—188. doi:10.1002/hipo.450050304. .