Образовање у Шкотској

Образовање у Шкотској
Шкотска влада
Образовање Шкотска, извршно министарство
Буџет за образовање
Буџет£2,6 билиона
Основни детаљи
Основни језикенглески, шкотски језик и шкотски гелски
СистемНационални
Основано1872. (обавезно образовање)
Упис (2005.)
Укупно1.452.240
Основна шк.390.260
Средња шк.322.980
Факултет739.000

Образовање у Шкотској се пружа у државним и приватим школама и од стране појединаца кроз школовање код куће. Обавезно образовање у Шкотској почиње за децу у „основној 1“ (П1) у основној школи и завршава се у „четвртој години“ (С4) у средњој школи. Укупну одговорност и контролу државног образовања у Шкотској има Влада Шкотске, а надгледа је њена извршна агенција, Образовање Шкотска. Додатна одговорност за вртиће је заједничка одговорност Шкотске за образовање и Инспектората за бригу. Шкотске приватне школе надгледа Шкотски савет независних школа.[1] Деца у Шкотској полажу обавезне националне стандардизоване оцене у основној 1 (П1), основној 4 (П4), основној 7 (П7) на крају основне школе и трећој години (С3) у средњој школи, која помажу у праћењу напретка деце и пружање информација о дијагностичким подацима као подршка професионалном просуђивању наставника.[2]

Свака од 32 локалне власти Шкотске има контролу над обезбеђивањем обавезног образовања и раног учења и бриге о деци (у вртићима није обавезно) у својој области и имају законски захтев да обезбеде да ученици у свакој области добију адекватно и ефикасно школско образовање.[3][4] Свака локална власт има контролу над сопственим буџетом за образовање и одговорна је да осигура да њихова област локалне власти спроводи националну образовну политику и смернице према упутствима шкотске владе.[5] Када предлажу промену било ког аспекта пружања образовања у својој области, локалне власти морају да се ангажују у формалном процесу како то захтева Закон о школама (консултације) (Шкотска) из 2010. године.[5]

Образовање у Шкотској има историју универзалног пружања јавног образовања, а шкотски образовни систем се значајно разликује од оних у другим земљама Уједињеног Краљевства. Закон о Шкотској из 1998. даје шкотском парламенту законодавну контролу над свим питањима образовања, а Закон о образовању (Шкотска) из 1980. је главни закон који регулише образовање у Шкотској. Традиционално, шкотски систем на нивоу средње школе наглашава ширину у низу предмета, док енглески, велшки и северноирски системи наглашавају већу дубину образовања у мањем опсегу напредних предмета.

Програм за међународно оцењивање студената који координише ОЕЦД 2018. године рангирао је Шкотску као другу од четири у Уједињеном Краљевству (после Енглеске) по читању са просеком изнад просека ОЕЦД-а, док је био трећи у УК, а његови резултати стално опадају, у математици и природним наукама, са оценом у просеку ОЕЦД-а.[6][7]

У Нафилдовом извештају за 2021. наведено је да „шкотски ученици снажно почињу у раном узрасту, али онда брзо заостају за својим вршњацима из Уједињеног Краљевства, посебно у математици, за коју знамо да је то био проблем са којим је Шкотска морала да се носи већ неколико година“.[8] У 2014, истраживање Канцеларије за националну статистику показало је да је Шкотска била најобразованија земља у Европи и међу најобразованијима у свету у погледу терцијарног образовања, изнад земаља попут Финске, Ирске и Луксембурга. Отприлике 40% популације Шкотске старости од 16 до 64 године има образовање до нивоа НВК 4 и више.[9]

Историја

[уреди | уреди извор]

Пружање образовања у Шкотској

[уреди | уреди извор]

Фазе обавезног образовања

[уреди | уреди извор]
Министар за ученике и ране године Адам Инграм, секретарка за образовање и доживотно учење Фиона Хислоп и министарка за школе и вештине Маурин Ват са ученицима у Авењу енд прајмари кампусу у Глазгову.

Деца крећу у основној школи узраста између 4½ и 5½ у зависности од тога када је дететов рођендан.[10] Школска политика Шкотске ставља све оне рођене између марта дате године и фебруара следеће године у исту групу. Деца рођена између марта и августа полазе у школу у августу са између 5 и 5½ година, а она рођена између септембра и фебруара крећу у школу у претходном августу у доби између 4½ и 4 године и 11 месеци. Шкотски систем је најфлексибилнији у Уједињеном Краљевствуродитељи деце рођене између септембра и децембра могу одлучити да одложе годину дана (али могу или не морају добити финансирано место у вртићу у години одлагања), док деца рођена између Јануар и фебруар јогу да одлуче да задрже своје дете годину дана и пусте му да крене у школу следећег августа, уз гарантовано финансирање вртића. Ово обично омогућава онима који нису спремни за формално образовање да имају додатну годину у центру за ране године (раније познатом као вртић).

Ученици остају у основној школи седам година. Затим са једанаест или дванаест година, они крећу у средњој школи обавезној четири године, а следеће две године су изборне. У Шкотској, ученици полажу националне испите 4/5 (раније Стандардна оцена или Средњи испити) у доби од петнаест/шеснаест година, обично између 6 и осам предмета, укључујући обавезне испите из енглеског и математике. Обавезни су били и научни предмет (физика, биологија или хемија) и друштвени предмет (географија, историја или модерне студије), али је то промењено у складу са новим наставним планом и програмом. Шкотски парламент сада захтева да ученици имају два часова физичког васпитања недељно; свака школа може да мења ове обавезне комбинације. Старост за напуштање школе је углавном шеснаест година (након завршетка националног испита 4/5), након чега ученици могу изабрати да остану у школи и уче за више и/или напредне више испите.

Мали број ученика у одређенимприватним школама могу пратити енглески систем и студирати према ГССО уместо националног испита 4/5 (стандардне оцене), и према А и АС нивои уместо (или поред) виших и напредних виших испита. Међународна матура је такође уведена у неким независним школама.

У табели испод су наведене грубе еквивалентности са системом година у остатку Уједињеног Краљевства. За Енглеску и Велс, дата је еквивалентност за децу рођену пре 1. септембра; еквивалентност за оне рођене од септембра до фебруара (децембар за одложене ученике) је дата у заградама:

Шкотска Узраст на почетку школске године Узраст на крају школске године Енглеска и Велс Северна Ирска
Вртић 3–4 4–5 Вртић Вртић
П1 (П = основна школа) 4–5 5–6 Пријем П1
П2 5–6 6–7 Година 1 П2
П3 6–7 7–8 Година 2 П3
П4 7–8 8–9 Година 3 П4
П5 8–9 9–10 Година 4 П5
П6 9–10 10–11 Година 5 П6
П7 10–11 11–12 6. и 7. година П7
С1 (прва година) (С = средња школа) 11–12 12–13 7. и 8. година 8. година (1. година)
С2 (друга година) 12–13 13–14 8. и 9. година 9. година (2. година)
С3 (трећа година) 13–14 14–15 9. и 10. година 10. година (3. година)
С4 (четврта година) 14–15 15–16 10. и 11. година 11. година (4. година)
С5 (пета година) 15–16 16–17 11. и 12. година (нижи шести разред) 12. година (5. година)
С6 (шеста година) 16–17 17–18 12. и 13. година (виши шести разред) 13. година (доњи 6.)
н/а н/а 13. година (виши шести разред) 14. година (горња 6.)

Приступ образовању

[уреди | уреди извор]
Први министар Алекс Селмонд посећује учионицу на академији Туриф

Школе које финансира држава су бесплатне за децу узраста од 5 до 19 година.[11] У многим случајевима, ово се односи на децу међународних постдипломских студената[12] и друге имигранте.

Распони узраста одређују најмлађи узраст за дете које улази у ту годину и најстарији узраст за дете које излази из те године. Група за игру се може описати као дневни центар за малу децу, а затим деца могу наставити да похађају центар за ране године чим наврше трећи рођендан и напредују у основну школу 1 у августу године у којој наврше пет година. Уопштено говорећи, гранична тачка за узраст је крај фебруара, тако да сва деца морају имати одређену старост 1. марта да би кренула у наставу у августу. Сви родитељи деце рођене између септембра и фебруара (тј. још увек имају 4 године на дан поласка у школу) имају право да одложе упис у основну школу ако сматрају да њихово дете није спремно за школу. Само деца чији рођендани падају у јануару или фебруару биће узета у обзир за финансирање за следећу годину у вртићу, осим ако постоје посебне околности.

Деца могу да напусте школу када достигну законски датум завршетка школовања; ово зависи од датума рођења. За децу рођену између 1. марта и 30. септембра, овај датум је 31. мај њихове 4. године средње школе. За децу рођену између 1. октобра и 28. фебруара, последњи дан јуна је први датум када могу да напусте школу ако имају упис на факултет и ако школа има потписане формуларе за здравље и безбедност. У коју средњу школу деца иду зависи од области у којој живе. Неке области спејуцифичну средњу школу која води децу која живе у том крају. Родитељи се такође могу пријавити за захтев за смештај ако желе да њихово дете похађа школу ван њиховог подручја, а комисија ће одлучити да ли је дете највредније (од свих захтева за постављање) да ипак заузме једно од преосталих места одведена су деца из сливног подручја.

Приступ средњошколском образовању у шкотским острвским заједницама може бити сложен. Због нижег броја становништва у неким острвским насељима у Шкотској, не може свака острвска заједница имати средњу школу с обзиром на мали број ученика и финансијски притисак који то може представљати отварањем средње школе која ради за оно што, у неким случајевима, може бити нижи од просечног броја ученика.[13] У неким областима, ученици који похађају средњу школу морају да путују из острвских заједница на копно ради приступа средњем образовању, а деца бораве у резиденцијалним смештајима (који се такође називају хостели) на копну током школског рока како би избегли дуга путовања назад својим острвским заједницама.[13] Шкотска влада се обавезала да ће обезбедити да "студенти са острва буду стављени на равноправну платформу са својим колегама са копна".[13]

У табели испод је наведен број деце, школа и наставника у свим школама које се финансирају из јавних средстава:[14]

Деца Школе Наставници Рани практичари однос ученик:наставник
Вртић 102.871 2.504 1.288 23.400[15] 79,9
Основна 377.372 2.056 22.905 Н/а 16,5
Средња 289.164 364 23.695 Н/а 12,2
Специјална 6.984 149 2.020 Н/а 3,5

Кућно васпитање

[уреди | уреди извор]

Образовање код куће је такође легално у Шкотској. Родитељима који желе да се школују код куће није потребна дозвола локалне управе осим ако су деца већ пријављена у школу. Не постоје тачни бројеви за децу која се школују код куће у Шкотској.[16]

Квалификације и процене

[уреди | уреди извор]
Прва министарка Никола Стурџон са ученицима, покренувши Национални оквир за унапређење који је такође спровео преглед националних стандардизованих процена у шкотским школама

Све образовне квалификације у Шкотској су део Шкотског кредитног и квалификацијског оквира, у распону од квалификација Шкотске власти за квалификације, шкотских стручних квалификација и квалификација високог образовања. Процене су пружиле податке и информације за праћење напредовања ученика у образовању и омогућавају шкотској влади да упореди податке широм Шкотске у вези са образовним учинком.[17]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ „About Us”. SCIS. Приступљено 15. 12. 2023. 
  2. ^ „National Standardised Assessments for Scotland”. standardisedassessment.gov.scot (на језику: енглески). Приступљено 2023-12-20. 
  3. ^ „Local authority role and duties”. education.gov.scot (на језику: енглески). Приступљено 2023-12-20. 
  4. ^ „Local Authorities :: Connect”. connect.scot. Приступљено 2023-12-20. 
  5. ^ а б „Local authority role and duties”. 
  6. ^ „New figures show long-term education decline as Scotland falls behind England”. ITV News. 
  7. ^ BBC News (3. 12. 2019). „Pisa: Mixed report for Scottish education in world rankings”. BBC News. 
  8. ^ „New study compares pupil performance across UK nations and reveals different results from established international PISA tests”. 9. 7. 2021. 
  9. ^ ITV (5. 6. 2014). „Scotland 'most highly educated country in Europe'. Архивирано из оригинала 7. 6. 2014. г. Приступљено 8. 6. 2014. 
  10. ^ „Frequently Asked Questions”. Scottish Government. 19. 12. 2013. Архивирано из оригинала 19. 8. 2014. г. Приступљено 24. 8. 2014. 
  11. ^ „UKCISA – international student advice and guidance”. www.ukcisa.org.uk. Архивирано из оригинала 11. 9. 2012. г. 
  12. ^ „Choosing a state-funded school” (PDF). British Council. јун 2004. Архивирано из оригинала (PDF) 3. 5. 2013. г. Приступљено 2012-09-10. 
  13. ^ а б в „Education”. 
  14. ^ „Summary Statistics for Schools in Scotland, No.4 ¦ 2013 Edition” (PDF). Scottish Government. 11. 2. 2014. Приступљено 25. 8. 2014. 
  15. ^ „Early years practitioner”. www.myworldofwork.co.uk (на језику: енглески). 2016-01-13. Архивирано из оригинала 25. 2. 2021. г. Приступљено 2021-07-10. 
  16. ^ Education Scotland, Home Education Архивирано 1 октобар 2014 на сајту Wayback Machine
  17. ^ Scotland, National Standardised Assessments for. „National Standardised Assessments for Scotland”. standardisedassessment.gov.scot.