Највећи део територије Србије заузимају планине , које чине планинску регију. Она се протеже од Панонског побрђа на северу до црногорске , албанске и македонске границе на југу . Од запада ка истоку протеже се од босанско-херцеговачке до бугарске границе .
Планине Србије се деле на:
Родопске планине ,
Карпатско-балканске планине и
Динарске планине .
Родопске планине се пружају са десне и леве стране Јужне и Велике Мораве . Са десне стране налазе се планине: Дукат , Коћура , Бесна Кобила , Варденик , Чемерник , Радан , Руј , Селичевица , Сталаћка брда , Буковик , Острозуб , и Ресавски хумови , док се са леве стране протежу: Кукавица , Видојевица , Јастребац , Јухор , Црни врх и Азањске планине .
Карпатско-балканске планине се налазе у источном делу Србије. Простиру се од реке Дунав на северу до Заплањско-лужичке котлине и планине Руј на југу. На истоку иду до бугарске границе , а на западу до громадних (родопских) планина Поморавља . Ове планине су разноврсног геолошког састава услед чега се јављају бројна орудњења . Карпатско-балканске планине се деле на Карпатске и на Балканске планине.
Карпатске планине се налазе измећу Дунава на северу и Црноречке котлине. У њих спадају: Хомољске планине , Бељаница , Кучај , Мироч , Дели Јован и још пар мањих.
Балканске планине се налазе јужно од Црноречке котлине. То су: Ртањ , Озрен , Девица , Сува планина и Стара планина .
Динарске планине заузимају највећи простор планинске регије. Разноврсне су у геолошком и морфолошком погледу. Подељене су на 7 планинских целина. То су:
Проклетијске планине
Шарске планине
Старовлашко-рашке планине
Копаоничке планине
Косовско-метохијске планине
Шумадијске планине и
Рудне и флишне планине
Један од врхова Рудника , Јавор (1.107 m )
Проклетијске планине се налазе на граници Србије са Албанијом. Углавном су кречњачког састава. У овој групи се налази највиши врх Србије - Ђеравица (2656 m). Проклетијске планине чине: Проклетије , Хајла , Комови , Жљеб , Виситор , Мокра планина и Мокра гора .
Шарске планине се налазе јужно од Косовско-метохијске котлине. У њих спадају: Шар планина , Коритник и Паштрик .
Старовлашко-рашке планине се простиру од Дрине на западу до Ибра и Косовске котлине на истоку и од Ђетиње и Западне Мораве на северу до границе са Црном Гором . У Старовлашко-рашке планине спадају: Звијезда , Тара , Златибор , Радочело , Чемерно , Гиљева , Златар , Јавор , Голија , Мучањ , Рогозна , Јадовник , Јелица , Озрен и Жилиндар .
Копаоничке планине леже око Ибра и Западне Мораве. У ове планине спадају: Копаоник , Жељин , Гоч и Столови .
Језеро на Тари
Косовско-метохијске планине су планине на простору Косова и Метохије. Налазе се између Проклетијских, Шарских и Копаоничких.
Шумадијске планине се налазе између Дунава и Саве на северу, Западне Мораве и Ђетиње на југу, Велике Мораве на истоку и Колубаре , Љига и Дичине на западу. У њих спадају: Авала , Космај , Букуља , Венчац , Рудник , Вујан , Котленик и Гледићке планине .
Рудне и флишне планине се протежу јужно од Саве до Ђетиње на југу и од Дрине на западу до Колубаре, Љига и Дичине на истоку. Деле се на: Рудне и Флишне .
Рудне су: Гучево , Борања , Јагодња , Соколске планине , Бобија , Медведник , Јабланик , Повлен , Гвоздачке стене , Маљен и Сувобор .
Флишне су: Цер , Завојске и Влашић .
Географија за I или III разред средње школе , Др. Драган П. Родић; Београд 1998.