Джеймс де Мілль (англ. James De Mille) (23 серпня 1833, Сент-Джон, Нью-Брансвік — 28 січня 1880, Галіфакс, Нова Шотландія) — канадський вчений-літературознавець, професор університету та письменник.
Де Міль народився в Сент-Джоні, Нью-Брансвік, у сім'ї торговця і судновласника Нейтена Де Міля. Він відвідував Академію Хортона у Вулфвілі та провів один рік в Університеті Акадії. Потім подорожував зі своїм братом Елішем Баддом до Європи, провівши півроку в Англії, Франції та Італії, сцени з яких стали декораціями для багатьох його робіт. Незабаром після повернення до Північної Америки він вступив до Університету Брауна, де отримав ступінь магістра мистецтв у 1854 році. Згодом одружився з Енн Прайор, донькою ректора Університету Акадії Джона Прайора, і був там призначений професором класики. Він працював там до 1865 року, коли прийняв нове призначення в Далхаузі як професор англійської мови та риторики .
Де Міль викладав класичну філологію, а також історію та риторику в коледжі Акадії у Вулфвілі (Нова Шотландія), а потім англійську мову в університеті Далхаузі в Галіфаксі та працював неповний робочий день як автор. Він продовжував писати та викладати в Далхаузі до своєї передчасної смерті у віці 46 років [1] Його творчість включає історичні та фантастичні романи, сатири та пригодницькі романи для молоді.
Сьогодні його найвідомішим твором вваєжається анонімно опублікований посмертно фантастичний роман «Дивний рукопис, знайдений у мідному циліндрі» (A Strange Manuscript Found in a Copper Cylinder, 1888). Це сатирична антиутопія, оформлена в історії про подорожі та пригоди моряка на Південному полюсі. "Рукопис" іноді розглядається як наслідування творів Генрі Райдера Хаггарда та Жуля Верна; Однак ці автори опублікували свої фантастичні звіти про подібні подорожі лише після 1880 року, дати смерті де Міля. У цьому відношенні Де Мілль є першим автором подібної літератури наприкінці 19 століття. На думку Джона Клюта твір є одним з найкращих творів наукової фантастики 19 століття [2]. І понад століття цей популярний літературний жанр існує самостійно.
Серед інших творів виокремлюється історичний роман 1867 року «Дім Хелени: Розповідь про Рим у першому столітті» [3] (видання 1890 року мало підзаголовок : ідеал римського життя за часів Павла і Нерона). Чимало книг де Міля спочатку були опубліковані як серіал в таких періодичних виданнях, як Harper's Weekly .
У 1937 році уряд Канади назвав де Мілля «Особою національного історичного значення» .
Серія BOWC Club: