Наближення випадкових фаз (англійське скорочення RPA — random phase approximation) — наближений теоретичний метод у терії конденсованих середовищ та ядерній фізиці. Його запропонували в низці важливих робіт[1][2][3] 1952—1953 років Девід Бом та Девід Пайнз. Метод дозволяє врахувати екрановану взаємодію між електронами і, розрахувавши діелектричну функцію, пояснити з квантової точки зору низку твердотільних явищ, зокрема, плазмони.
У наближенні випадкових фаз вважається, що електрони відчувають повний потенціал електричного поля V(r), що є сумою зовнішнього збурення Vext(r) та потенціалу екрануваної взаємодії з іншими електронами Vsc(r). Вважається, що збурення осцилює з частотою ω, тож модель дає самоузгоджену[4] і
динамічну діелектричну функцію εRPA(k, ω).
Робиться припущення, що внесок у діелектричну функцію від повного потенціалу усереднюється до нуля, окрім складової з хвильовим вектором k. Від цього припущення походить назва методу, фази розсіяних різними електронами хвиль випадкові, а тому в середньому компенсують одна одну. Отриману діелектричну функцію називають діелектричною функцією Ліндгарда[5][6]. Вона правильно відтворює багато властивостей електронного газу[7].
В кінці 1950-х RPA зазнало критики через надто велике число ступенів вільності. Ця критика призвела до інтенсивних пошуків обґрунтування. У ключовій статті Маррі Гелл-Манна та Кіта Брюкнера було показано, що RPA можна вивести з підсумовування провідних членів ланцюжка діаграм Фейнмана в електронному газі високої густини[8].
Узгодженість результатів стала важливим обґрунтуванням та мотивувала значний ріст інтересу до теоретичної фізики в кінці 1950-х та в 1960-х роках.
Застосування: Основний стан системи бозонів із взаємодією
[ред. | ред. код]
Основний стан наближення випадкових фаз системи бозонів можна виразити через основні бозонні стани без врахування кореляцій та вихідні бозонні збудження
де Z — симетрична матриця з , а
Нормування можна обрахувати як
де — сингулярний розклад матриці .
Зв'язок між новими та старими збудженнями задається формулою
- .
- ↑ D. Bohm and D. Pines: A Collective Description of Electron Interactions. I. Magnetic Interactions, Phys. Rev. 82, 625–634 (1951) (abstract)
- ↑ D. Pines and D. Bohm: A Collective Description of Electron Interactions: II. Collective vs Individual Particle Aspects of the Interactions, Phys. Rev. 85, 338–353 (1952) (abstract)
- ↑ D. Bohm and D. Pines: A Collective Description of Electron Interactions: III. Coulomb Interactions in a Degenerate Electron Gas, Phys. Rev. 92, 609–625 (1953) (abstract)
- ↑ H. Ehrenreich and M. H. Cohen, Phys. Rev. 115, 786 (1959)
- ↑ J. Lindhard, K. Dan. Vidensk. Selsk. Mat. Fys. Medd. 28, 8 (1954)
- ↑ N. W. Ashcroft and N. D. Mermin, Solid State Physics (Thomson Learning, Toronto, 1976)
- ↑ G. D. Mahan, Many-Particle Physics, 2nd ed. (Plenum Press, New York, 1990)
- ↑ M. Gell-Mann, K.A. Brueckner, Correlation energy of an electron gas at high density, Phys. Rev. 106, 364 (1957)