Передостання льодовиковий період (місцеві назви зледенінь — московське, заальське тощо; PGP — від Penultimate Glacial Period) — льодовиковий період, що належить другій половині середнього неоплейстоцену, близько 190—130 тисяч років тому (морська ізотопна стадія) 6), передостання (перед останнім льодовиковим періодом) з великих четвертинних епох покривних заледенінь на Землі [1] [2] Йому передував інтергляціал близько 250—190 тис. років тому — відносно теплий період, що відокремлює передостаннє заледеніння від максимального дніпровського заледеніння (300—250 тис. років тому) у середньому неоплейстоцені [3] Закінчився еемським інтергляціалом близько 130 тисяч років тому [4].
Передостанній льодовиковий період у науковій літературі набагато частіше зустрічається у вигляді місцевих назв континентальних заледенінь. На Східноєвропейській рівнині він має назву Московського, у Західному Сибіру — Тазовського [5], на Середньоєвропейській рівнині — Заальського, в Альпах — Рисського, у Північній Америці — Іллінойського.
Південна межа Московського зледеніння проходила з південного заходу на північний схід Московської області. У Білорусії заледеніння називають Созьким. Під час зледеніння льодовик просунувся приблизно до північної межі Білоруського Полісся. За час Созького заледеніння сформувався рельєф Білоруського пасма [6]. Основною стадією в Созькому заледенінні є Ошмянська, під час якої утворилися Дзержинський, Кам'яногірський, Загорський кутові масиви та Заславська, Свислоцька гляціодепресії [7].
Як самостійний льодовиковий період Московське заледеніння виділили порівняно недавно. Деякі дослідники, як і раніше, трактують Московське заледеніння як одну зі стадій Дніпровського заледеніння [3], або як одну зі стадій більшого і тривалого попереднього заледеніння. За дослідницькими кліматичними даними за останні 5 млн років періоди Дніпровського та Московського заледенінь перекриваються, тому московське заледеніння трактується як одна зі стадій дніпровського заледеніння [8].
Основним центром заледеніння, звідки покривні льодовики насувалися на області Північної та Середньої Європи, було Скандинавське нагір'я. Одночасно великі заледеніння захоплюють гірські хребти Європи, насамперед Альпи. У період найбільшого охоплення льодом були покриті вся Ірландія та майже вся Велика Британія. Південна межа його в центральній Європі доходила до гирла Рейну, до піднесеної смуги Середньонімецьких гір, у його зоні опинилися басейни річок Одер та Вісла аж до Північних Карпат.
Іллінойське, як і Вісконсинське заледеніння поширювалися від Лабрадорського центру заледеніння. Південна межа максимального Іллінойського заледеніння проходила від мису Код на Атлантичному узбережжі через острів Лонг-Айленд, на півдні штату Нью-Йорк, через штати Пенсільванія, Огайо, Іллінойс до річки Міссісіпі у 37°30′ пн.ш. Далі край льодовика повертав на NW течією річки Міссурі і перетинав Кордильєри між верхів'ями р. Міссурі та південною околицею о. Ванкувер [9].
Термін (від Іллінойс — штат США) запропонований Чемберліном у 1896 році.
Це зледеніння було максимальним в Альпах за весь четвертинний період [10]), близько 350—187 тисяч років тому [10]. У Рисі виділяють дві стадії наступу льодовиків (Ріс I та Ріс II), між якими було суттєве потепління [11].
Епоха Рісського зледеніння (від нім. Riss — Ріс, притока Дунаю) була виділена А. Пенком та Е. Брюкнером в 1909 [12] разом з іншими альпійськими зледеніннями: Гюнц, Міндель, Вюрм.
На Східноєвропейській рівнині відкладення московського заледеніння належать до московського горизонту. Останній (QII6, QIIms) [13] — регіональний стратиграфічний підрозділ четвертинного періоду. Відповідає 6-го ступеня середнього неоплейстоцену. Виділяється в центрі, на півночі та північному заході європейської частини Росії [14]. Представлений льодовиковими, озерно-льодовиковими[ru], морськими, річковими та іншими відкладеннями [15].
Московська морена (gQ II-6) на території Руської рівнини представлена червоно-бурими легкими та середніми суглинками, супісками з включеннями гравію, гальки, щебеню та валунів [16], а також лінз пісків у кількості від 5 до 30 %. Щільність московської морени 2,1-2,3 г/см³ [17]. Потужність московської морени зазвичай не перевищує 15 м [18]. Суглинки морени щільні, вологі, тугопластичні.
Як правило московська морена перекрита малопотужним (1-2 м) пластом покривних суглинків, але в промоїнах може виходити на поверхню. У московській морені зустрічаються валуни та брили вивержених порід, а також дрібніші уламки карбонатних порід.
{{cite web}}
: Зовнішнє посилання в |title=
(довідка)