Подвійна імунодифузія за Оухтерлоні (також відома як пасивна подвійна імунодифузія) — це імунологічна техніка, яка використовується для виявлення, ідентифікації та кількісного оцінювання антитіл та антигенів, як-от імуноглобулінів та екстрагувальних ядерних антигенів. Техніка названа на честь Ер'яна Оухтерлоні, шведського лікаря, який розробив тест у 1948 році, щоб оцінити вироблення дифтерійних токсинів ізольованими бактеріями[1].
У пластині з агарного або агарозного гелю вирізають низку утворів (лунок). Екстракт досліджуваного зразка (наприклад, клітини людини, зібрані з тканини мигдалин) поміщають в одну лунку, сироватку або очищені антитіла поміщають в іншу лунку й залишають пластину на 48 годин для протікання реакції. Там, де зустрічаються два фронти дифузії, якщо будь-яке з антитіл розпізнає будь-який з антигенів, вони зв'язуються з антигенами й формують імунний комплекс. Імунний комплекс преципітується в гелі, утворюючи тонку білу лінію (лінію преципітації), яка є візуальною ознакою розпізнавання антигену[2][3].
Пасивну подвійну імунодифузію можна проводити паралельно у декількох лунках, заповнених різними сумішами антигенів і декількох лунках з різними антитілами або сумішами антитіл, і реактивність антиген-антитіло можна побачити, спостерігаючи, між якими лунками спостерігається преципітат. Коли використовується більше однієї лунки, існує багато можливих результатів, які залежать від реакційної здатності обраних антигену й антитіла. Зона еквівалентності ліній може давати повну тотожність (тобто безперервну лінію), часткову тотожність (тобто безперервну лінію з відростком на одному кінці) або нетотожність (тобто дві лінії повністю перетинаються).
Чутливість техніки можна підвищити застосуванням барвника, наприклад, Coomassie brilliant blue, це робиться багаторазовим фарбуванням і відмиванням гелю до тих пір, поки лінії преципітину не стануть максимально видимими[1].