![]() | Ця стаття є сирим перекладом з іншої мови. Можливо, вона створена за допомогою машинного перекладу або перекладачем, який недостатньо володіє обома мовами. (серпень 2021) |
Таовала — це килимок у Тонзі, обмотаний навколо талії, який чоловіки та жінки носять під час офіційних випадків, подібно до краватки для чоловіків у європейській та північноамериканській культурі. Таовала також часто зустрічається серед островів Фіджійський Лау — регіону, який колись був під сильним впливом тонганської гегемонії та культурної дифузії.
Згідно з тонганською історією, група тунганців одного разу прибула на човні до Ту`і-Тонги. Вони проїхали грубо, і їхній одяг, якщо такий залишився, був не поважним. Вони розрізали вітрило свого човна (полінезійські вітрила - це також килимки) на шматки й обмотали їх навколо. Король був настільки задоволений жертвою, яку вони принесли йому своїм дорогим вітрилом, що він наказав відтепер цю сукню вважати придворною. Тонганська талія, ймовірно, поділяється спільним походженням або натхненням, як самоанський пояс «валатау» або «вала», який часто одягають оратори та головним чином сини («маная») та дочки («таупу») на святкові обставини та ритуали.
Королева Салот Туего III наказала таовала бути частиною державної службової форми. Таким чином, використання таовала чоловіків надзвичайно поширене в Тонга. Для жінок це зустрічається дещо рідше, оскільки вони віддають перевагу кієкі.
Стандартний виріб таовала для офіційного та напівформального одягу - це короткий килимок, що виходить на половину стегон. Його обмотують навколо талії і перев'язують кафою, традиційною мотузкою, часто виготовленою з плетеної кокосової койри або людського волосся, що належать померлому предкові. Килимок, який носять у святкові випадки, наприклад, на власне весілля, набагато більший, тонко сплетений і часто дуже красиво прикрашений. Цей прекрасний варіант таовала відомий як нгафінгафі і відповідає Тобто Того самоанців. Цінність окремих нгафінгафі визначається кольором, який може варіюватися від вибіленого білого до насиченого відтінку засмаги або навіть кави, залежно від його віку; чим темніший колір, тим більший вік і вища цінність та престиж тонкого килимка. Таовала на похорон неприкрашений, сплетений з грубого боку листа пандануса. Якщо користувач має нижчий ранг померлого, тоді килимок, який надягають, буде старим, зношеним і зав’язаним таким чином, щоб обернути верхню частину тіла і завуалювати голову. Чим старше і порваніше, тим краще. Всі ці спеціальні килимки зберігаються як дорогоцінні реліквії.
Таовала є частиною колоа, ремісничі товари, вироблені жінками. Це може зробити кожна жінка. Якщо дівчата не навчаться цього вдома, цьому вчитимуть у школі. Однак деякі жінки спеціалізуються на рукоділлі та продають свою продукцію на ринку.
Таовала може бути виготовлений з різних матеріалів, натуральних та представлених:
До появи західного впливу чоловіки носили спідницю з бахромою з природних матеріалів приблизно від 60-80 см завдовжки. Жінки традиційно [1] носили два килимки площею близько метр кожний, зроблені шляхом переплетення листя пандануса та гібіскуса [2] та підперезані поясом. [3] Діти зазвичай були голими. [2] [4] Християнські місіонери, які почали прибувати наприкінці XIX століття, вплинули на уявлення островитян про скромність.