«Основними напрямками розвитку народного господарства СРСР на 1976—1980 роки» було передбачено освоєння випуску двосекційних вантажних магістральних тепловозів потужністю 8000 к.с. Прототипом для створення таких локомотивів став тепловоз 2ТЕ116, який започаткував будівництва нового сімейства вантажних магістральних тепловозів, перший екземпляр побудували 1971.
Тепловоз 2ТЕ116 складається з двох однакових однокабінних секцій, які керуються з одного (будь-якого) поста кабіни, і з'єднані автозчепленням СА-3. За потреби кожну секцію можна використовувати як окремий тепловоз. Для переходу з секції в секцію в задній стінці секцій наявні двері та перехідний майданчик, закритий гумовим суфле. Все силове і допоміжне обладнання розташоване в кузові, з тримальною головною рамою.
На тепловозі застосована ДГУ (дизель-генераторна установка) 1А-9ДГ, яка розташована на середній частині головної рами. ДГУ складається з 16-циліндрового дизеля 1А-5Д49 і синхронного трифазного генератора ГС-501А. Дизель і тяговий генератор змонтовані на єдиній піддизельній рамі зварної конструкції та з'єднані між собою напівжорсткою пластинчастою муфтою. Дизель 5Д49 належить до уніфікованого ряду ЧН26/26, що означає — чотиритактний з газотурбінним наддуванням, діаметр циліндра і хід поршня 260 мм. Управління дизелем — електричне, дистанційне за допомогою встановлених на регуляторі дизеля чотирьох електромагнітів. Електромагніти отримують живлення від контролера машиніста.
Схема електричної передачі — стандартна радянська, змінно-постійного струму, реалізована також на тепловозах ТЕП70, 2ТЕ121, ТЕМ7. Від синхронного тягового генератора також живляться асинхронні двигуни з короткозамкнутим ротором (АДКЗ) мотор-вентиляторів охолодження обладнання. Над ГС-501А встановлений однофазний синхронний збуджувач ВС-650 і колекторний стартер-генератор КСГ. КСГ виконує провертання двигуна для запуску, отримуючи живлення від акумуляторної батареї, а після запуску працює як генератор, виробляючи постійну напругу 110 В для заряду батареї, живлення кіл управління/освітлення, а також колекторних двигунів (двигунів постійного струму, ДПТ) приводу деяких агрегатів.
На тепловозі наявні мотор-вентилятори (МВ) з приводом від АДКЗ:
відцентровий МВ охолодження випрямної установки та УВВ — 1 шт;
осьовий МВ охолодження ГС-501А — 1 шт;
осьові МВ холодильника води дизеля — 4 шт;
Двигуни вентиляторів холодильника мають зовнішній ротор — статор розташований в центрі двигуна і його полюсні наконечники обернені назовні від осі, а ротор виконаний у вигляді кільця та охоплює статор.
Привід від колекторних двигунів мають:
мотор-компресор КТ-6Эл, який живить гальмівну систему і пневматичну автоматику — 1 шт, привід — через понижувальний редуктор;
Тепловоз має кузов з тримальною головною рамою. Для монтажу і демонтажу обладнання дах кузова виготовлений з п'яти знімних секцій, з них три з вбудованими коробами-повітрозабірниками для очищення повітря, яке після очищення охолоджує тяговий генератор, випрямну установку і тяговий електродвигун.
Застосування роз'ємів в електричній проводці по кузову та ущільнювальних поясів даху дозволяє швидко демонтувати необхідну секцію даху, для швидкого доступу до несправного обладнання. Глушник шумів вихлопних газів з дизеля, також закріплений на знімній секції даху.
2ТЕ116Г — експериментальний тепловоз на газовому паливі. Складається з трьох секцій — двох дизельних (як на звичайному тепловозі 2ТЕ116) і одної кріогенної з газифікатором. На тепловозі застосовується газодизель-генератор 1ГДГ з електронною системою контролю, регулювання і захисту дизеля (СКРДЗ-3), наявні додаткові системи подачі води та газу, управління газовою апаратурою, контролю і захисту, сигналізації, включення газу («щит-2-1»), вентиляції електровідсіків і відсіку газової апаратури, дистанційного відчеплення дизельних секцій від кріогенної. Побудований 1988.
2ТЕ116М — модифікація тепловоза 2ТЕ116, під час якої встановлене реостатне гальмо, яке потім встановлювалося на серійних модифікаціях 2ТЕ116 і 2ТЕ116У. Особливістю електричної схеми цього тепловоза є збереження живлення асинхронних трифазних електродвигунів допоміжних машин від тягового генератора і під час електричного гальмування, а також управління режимом електричного гальмування за допомогою системи автоматичного регулювання гальмування (САРГ (рос.САРТ)). Система дозволяє, автоматично підтримувати задану швидкість на спусках.
2ТЕ116А — універсальний тепловоз, який спроектували для максимальної уніфікації з новим тепловозом 2ТЕ121, який будували в 1980-их роках — прототипом тепловоза 4ТЕ130. Кузови секцій тепловоза аналогічні кузовам тепловозів 2ТЕ121. Вони мають суцільну тримальну конструкцію, виготовлені з низьколегованої сталі, а знімні блоки даху зроблені з алюмінієвого прокату. Окремо зібрані кабіни машиніста встановлені в кузовах на гумових амортизаторах. Рама кузова використана як трубопровід який використовувався для подачі повітря яке призначалося для охолодження електричних машин і випрямної установки від загального вентилятора (централізована система повітрозабезпечення). На кінцях рами розміщені ніші для акумуляторної батареї. Розміщення обладнання в кузові аналогічне розміщенню його на тепловозі 2ТЕ121. На тепловозах 2ТЕ116А № 001 і 002 були встановлені тягові електродвигуни ЕД-125Б, на тепловозах № 003 і 004 — тягові електродвигуни ЕД-118В. На сьогодні всі машини списані.
2ТЕ116УП — вантажопасажирська модифікація, єдиний екземпляр збудовано 1996. Потужність дизеля збільшена до 3600 к.с., тепловоз обладнаний реостатним гальмом і системою електроопалення рухомого складу (поїзда). Тяговий агрегат складається з тягового і допоміжного синхронних генераторів, змонтованих в одному корпусі. Допоміжний генератор через випрямляч забезпечує енергопостачання пасажирського поїзда, напругою 3000В постійного струму, потужністю 575 кВт з кожної секції при номінальному режимі. Сила тяги тривалого режиму 2*323 кН (2*33 тс), конструкційна швидкість 120 км/год.
2ТЕ116У — (рос.«усовершенствованный»). Модифікація локомотива 2ТЕ116 для РЖД, обладнана новою кабіною (по типу 2ТЕ126/136) зі встановленням кондиціонованого повітря, з реостатним гальмуванням та збільшеною потужністю двиггуна до 3600 к.с. і мікропроцесорною системою управління і діагностики (МСУД).
2ТЕ116УМ — модифікація для Монголії з покращеною системою очищення наддувного повітря і збільшеною потужністю дизелів. Мають власну номерацію, яка розпочинається з 001. Побудовано близько 25 екземплярів. Тепловоз 2ТЕ116У-0062 має збільшену до 4100 к.с. потужність двигунів, у зв'язку з чим змінена задня частина даху секцій.
2ТЕ116УК — для ТОВ «ПромТрансМенеджмент», без мікропроцесорної системи управління, потужність 3060, без кондиціонерів.
Прапорець вказує країну виготовлення. В дужках подано роки виготовлення. Курсивом вказано дослідні тепловози. Жирним виділено маневрові тепловози. Ширина колії: 1 — 750 мм, 2 — 1000 мм 3 — 1067 мм, 4 — 1435 мм.