COSMAC VIP

COSMAC VIP
RCA Cosmac VIP
РозробникДжозеф Вайсбекер
ВиробникRCA
Типмікрокомп'ютер
Початок випуску1977; 47 років тому (1977)
Початкова цінаUS$275 (За комплект)
Операційна система4-kilobit (512-byte) in ППЗ
Споживана потужність5V DC CDP18S023 живлення @ 600 mA
ПроцесорRCA 1802
Оперативна пам'ять2 kB RAM (розширюється до 4 KB на мат.платі, та 32 KB за допомогою порту розширення)
ДискКомпакт-касета
ЕкранCDP1861/CDP1864 Відеоконтролер
ЗвукДинамік

COSMAC VIP (1977) був раннім мікрокомп'ютером, призначеним для відеоігор . По суті, це був COSMAC ELF з додатковим відеодисплеєм CDP1861/CDP1864 . Його можна було придбати в RCA поштою . Він йшов у вигляді комплекту, і його потрібно було збирати. Розміри становили 22 × 28 см, він мав процесор RCA 1802 ; разом із кришталевим годинником, що працює на частоті 1,76 МГц.[a] Мав можливість додати порти вводу/виводу для підключення до датчиків, інтерфейсних реле, клавіатури ASCII або принтера .

Машина підєднувалась до відеомонітора, до телевізора з відеовходом або за допомогою зовнішнього радіочастотного модулятора. Він також мав інтерфейс касетної стрічки зі швидкістю 100 байт на секунду. Програми могли завантажуватися в оперативну пам'ять із стрічок і навпаки. Він також мав шістнадцяткову клавіатуру для введення, яка мала 16 клавіш, що охоплювали шістнадцяткові цифри від 0 до F. Світлодіодні індикатори використовувалися для відображення стану живлення та введення стрічки; третій світлодіод разом із вбудованим звуковим сигналом активувалися 1-бітним регістром "Q" ЦП. Перемикач запуску/перезавантаження використовувався для запуску програм користувача або операційної системи відповідно.

Завдяки операційній системі вбудованій в ППЗ було можливо вводити програми за допомогою шістнадцяткової клавіатури, показувати вміст пам’яті на дисплеї (переглядати байти оперативної пам’яті) і переглядати значення регістрів процесора . Доступ до монітора ПЗУ можна отримати, утримуючи клавішу «C» під час перемикання зі Скидання на Виконати. COSMAC VIP поставлявся з 20 відеоіграми, які були запрограмовані в CHIP-8 . Надані відеоігри являли собою ряд інструкцій, які користувач повинен був ввести.

COSMAC VIP створений Джозефом Вайсбекером з RCA Laboratories у Нью-Джерсі. Його донька Джойс створила деякі з ігор, які входять до нього. [1] RCA продавала версію Tiny BASIC за 39 доларів на платі розширення. [2]

Було розроблено версію VIP II, яка об’єднувала VIP з кількома платами розширення та продавалася у повністю зібраному вигляді. У маркетингових матеріалах 1979 року йдеться про випуск 1980 року, але цього ніколи не було. Кілька років потому VIP II був оснащений ППЗ, що містило термінальну програму, і продавалося як портативний термінальний пристрій під назвою RCA VP 3000 .

Примітки

[ред. | ред. код]

Тактова частота багатьох ранніх мікрокомп'ютерів виводилася з базової частоти кольорової розгортки NTSC 3,5795 МГц (315M/88), використовуючи звичайний телевізійний кристал на цій частоті або простий множник, отримуючи, наприклад, 1,79 МГц, що використовується в багатьох машинах на базі 6502, що зменшувало витрати й спрощувало виробництво кольорової графіки. VIP дещо унікальний тим, що використовував не стандартний кристал NTSC, а з невеликим відхиленням до 1,76064 МГц, щоб узгодити ще простішу, ніж зазвичай, синхронізацію надзвичайно дешевого, але також надзвичайно примітивного чіпа відео генератора «Pixie» з телевізійним сигналом (як стверджували його сучасники, єдиний синхронізований годинник керував усією системою). Крім того, з причин, найкраще відомих розробникам COSMAC, вона віддавала перевагу суворому дотриманню частоти кадрової розгортки 60,00 Гц, яка використовується в монохромних 525-рядкових телевізорах і моніторах з через строковою розгорткою, хоча прогресивна розгортка кадрів у системі забезпечувала частоту кадрової розгортки 15,72 кГц, що було дещо нижчою, ніж у монохромних і кольорових телевізійних стандартах. Можливо, вони помилково вважали номінальні частоти стандарту максимальними - ця помилка була виявлена у більшості інших ранніх комп'ютерів, які виробляли цілком сумісні з сигналами телебачення, інколи й дещо вищі за номінальні кольорові 59,94 Гц і 15,734 кГц, використовуючи стандартні кристали NTSC і не набагато складніші схеми.

  1. The clock speed of many early microcomputers was derived from the base NTSC colorburst frequency of 3.5795 MHz (315M/88), using a common TV crystal at that frequency or a simple multiple, obtaining e.g. the 1.79 MHz used in many 6502-based machines, reducing costs and simplifying production of colour graphics. The VIP is somewhat unique in not using a standard NTSC crystal, but a slight deviation to 1.76064 MHz, in order to match the even simpler-than-usual timing of the extremely cheap, but also extremely rudimentary "Pixie" video generator chip with the TV signal (as per its contemporaries, a single synchronised clock ran the entire system). It also, for reasons best known to the COSMAC designers, prefers a strict adherence to the 60.00 Hz field timing of interlaced, monochrome 525-line televisions and monitors, even though the system's progressive frame-scan thus enforced a line rate of 15.72 kHz, somewhat lower than both the monochrome and color TV standards. Possibly they mistook the nominal rates of the standard as being maxima - a mistake exposed by most other early computers producing eminently TV-compatible signals of approximately, and often somewhat higher than the nominal color 59.94 Hz and 15.734 kHz, using standard NTSC crystals and not much more complex circuitry.

Посилання

[ред. | ред. код]
Примітки
  • У грудневому номері журналу «BYTE» за 1978 рік була надрукована стаття про CHIP-8 («Легка система програмування»), а також реклама системи VIP.
  • У травневому журналі «Dr. Dobb's» за 1977 рік було надруковано статтю Джозефа Вайсбекера («Практична, недорога, домашня/шкільна мікропроцесорна система»), яка описувала філософію проектування та економічні аспекти розробки VIP, який на той час називався FRED («Гнучкий розважальний та освітній пристрій»). Ця стаття спочатку з'явилася в серпневому номері журналу IEEE «Computer» за 1974 рік.

Зовнішні посилання

[ред. | ред. код]
  1. Edwards, Benj (27 жовтня 2017). Rediscovering History's Lost First Female Video Game Designer. Fast Company. Процитовано 27 жовтня 2017.
  2. Dolce, Larry (April 1980). RCA's VIP Tiny BASIC. Kilobaud. с. 111. Процитовано 23 червня 2014.