Fraxinus quadrangulata

Fraxinus quadrangulata
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Маслинові (Oleaceae)
Підтриба: Fraxininae
Рід: Ясен (Fraxinus)
Секція: Fraxinus sect. Dipetalae
Вид:
F. quadrangulata
Біноміальна назва
Fraxinus quadrangulata
Michx., 1803

Fraxinus quadrangulata — вид квіткових рослин з родини маслинових (Oleaceae).

Дерева дають ідеальні квіти (дещо незвичайні для видів ясена Північної Америки), за якими з'являються розсіяні вітром крилаті самари. Дерева великі, листопадні, у зрілому віці виростають до 10–25 метрів[1]. Гілочки зазвичай мають чотири пробкові гребені, що надає їм квадратного вигляду (у поперечному перерізі), звідси й назва виду quadrangulata, що означає чотирикутний. Зимові бруньки червонувато-коричневі. Листки 20–38 см завдовжки, з 5–11 (частіше 7) листочками, 7–13 × 2.5–5 см, з грубозубчастим краєм і короткими, але чітко вираженими ніжками. Квітки дрібні та пурпуруваті, з'являються ранньою весною до появи листя. Плід — самара 2.5—5 см завдовжки і 6—12 мм завширшки разом із крилом[2][3].

Поширення

[ред. | ред. код]

Зростає в Північній Америці: США (Вісконсин, Західна Вірджинія, Вірджинія, Теннессі, Оклахома, Огайо, Алабама, Арканзас, Джорджія, Іллінойс, Індіана, Айова, Канзас, Кентуккі, Мічиган, Міннесота, Міссісіпі, Міссурі)[1][4].

Зустрічається у гірських лісах на сухих кам'янистих місцях існування, на вапнякових галявинах і на вапнякових скелях. Він процвітає на лужних ґрунтах і є одним із найбільш стійких до посухи ясенів, адаптованих до більш сухих місць, ніж інші східні ясені Північної Америки[1].

Використання

[ред. | ред. код]

Деревина є міцною та високоякісною для використання як ручки для інструментів та меблі. Раніше цей ясен використовувався в розсадництві, але використання в садівництві швидко скорочується через EAB (Emerald ash borer — інфекція спричинена шкідником Agrilus planipennis, який і винен у теперішньому критичному стані цього виду)[1].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г Westwood, M.; Oldfield, S.; Jerome, D.; Romero-Severson, J. (2017). Fraxinus quadrangulata. The IUCN. Процитовано 22.09.2022. (англ.)
  2. Virtual Herbarium of the Chicago Region: Fraxinus quadrangulata [Архівовано 2007-08-13 у Wayback Machine.]
  3. Oklahoma Biological Survey: Fraxinus quadrangulata [Архівовано 2008-10-20 у Wayback Machine.]
  4. Fraxinus quadrangulata. Plants of the World Online. Kew Science. Процитовано 22.09.2022. (англ.)