Mammillaria baumii

Mammillaria baumii
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Кактусові (Cactaceae)
Підродина: Cactoideae
Рід: Мамілярія (Mammillaria)
Вид:
M. baumii
Біноміальна назва
Mammillaria baumii
Синоніми

Dolichothele baumii (Boed.)
Werdermann & Buxbaum 1951
Ebnerella baumii (Boed.) Buxbaum 1951
Mammillaria radiaissima
G.E.Lindsay ex R.T.Craig 1945

Mammillaria baumii (укр. Мамілярія Баума)[1] — сукулентна рослина з роду мамілярія родини кактусових.

Етимологія

[ред. | ред. код]
Квітуча Mammillaria baumii

Видова назва носить ім'я інспектора Ботанічного Саду в Ростоку та мандрівника Уго Баума (нім. Hugo Baum).[2]

Поширення

[ред. | ред. код]
Mammillaria baumii росте купкою

Mammillaria baumii є ендемічною рослиною Мексики. Ареал розташований у штаті Тамауліпас — на висоті від 700 до 1 800 метрів над рівнем моря). Розповсюджена близько Сан-Вісенте, зазвичай під чагарниками, так само в затінених тріщинах скель на щільно вкритих лісом пагорбах.

Морфологічний опис

[ред. | ред. код]

Рослини досить швидко формують щільні групи із стеблами практично закритими колючками, приблизно 13-15 см завширшки (за даними К. Марсдена «Книга кактусів» їх довжина і ширина однакова — до 8 см), кущаться вже на другому році життя, так що рослина має форму купи.

Орган Опис
Стебло від кулястого до яйцеподібного, 5-7 см заввишки і в діаметрі.
Епідерміс строкато-світло-зелений, темніє під впливом прямого сонця.
Маміли злегка подовжені, м'які, циліндричні до коротко-конічних, без молочного соку, 7-8 мм завдовжки і 4-5 мм в діаметрі.
Ареоли круглі, спочатку з білою шерстю, потім голі.
Аксили спочатку з пухом, пізніше голі.
Центральні колючки 5 або 6, або до 11, трохи міцніші ніж радіальні, тонкі, голчасті, прямі, біло-жовті, завдовжки — 10-18 мм (за даними К. Марсдена „Книга кактусів“ — тонкі, але жорсткі, тьмяно-жовті, до 1,5 см завдовжки).
Радіальні колючки 30-35 або до 50, дуже тонкі, волосоподібні, гнучкі, чергуються, білі, завдовжки до 15 мм, переплітаючись закривають рослину практично повністю.
Квіти великі, широко розкриваються, воронкоподібні, яскраво-жовті, з приємним ароматом, 25-30 мм завдовжки і в діаметрі (за даними К. Марсдена „Книга кактусів“ — 2-2,5 см завдовжки і 1 см в діаметрі), з зеленими рильцями. Внутрішні пелюстки вузькі, блискучі і жовті. Зовнішні пелюстки ланцетоподібні, жовті або зеленуваті з жовтою центральною лінією. Добре цвіте у квітні-травні, але іноді цвіте в серпні.
Тичинки жовтуваті.
Маточка і рильця зеленуваті, рильце з 5 частками.
Плоди досить великі, розвиваючись деформують колючки, до 11 мм завдовжки і 15 мм завширшки, від довгастої до яйцеподібної зі зменшенням до основи форми, сіро-зелені (за даними К. Марсдена „Книга кактусів“ — плід — овальна червона ягода).
Насіння коричневе, вкриті рубчиками.

Охоронні заходи

[ред. | ред. код]

Mammillaria baumii входить до Червоного Списку Міжнародного Союзу Охорони Природи видів, з найменшим ризиком (LC). Ареал невеликий — менше 3000 км², але популяції стабільні і не надто фрагментовані, серйозні загрози для цього виду невідомі. 42 % ареалу розташовані у двох природоохоронних територіях. Вид занесений у Мексиці до національного переліку видів, що перебувають під загрозою зникнення, де він включений до категорії „підлягають особливій охороні“.

Охороняється Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES).[3]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  2. Словник назв на сайті Московського клубу любителів кактусів (рос.). Архів оригіналу за 3 лютого 2014. Процитовано 23 жовтня 2011. [Архівовано 2014-02-03 у Wayback Machine.]
  3. Mammillaria baumii на сайті CITES (англ.). Архів оригіналу за 20 вересня 2016. Процитовано 20 червня 2016. [Архівовано 2016-09-20 у Wayback Machine.]

Література

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]