![]() | Ця стаття є сирим перекладом з іншої мови. Можливо, вона створена за допомогою машинного перекладу або перекладачем, який недостатньо володіє обома мовами. (вересень 2018) |
Mesures usuelles (у перекладі з французької: звичайні вимірювання) — система одиниць, введена французьким імператором Наполеоном I в 1812 році.Дана система одиниць стала компромісом між метричною системою і традиційними вимірами. Втім, її застосування обмежувалося лише роздрібною торгівлею до 1839 року.
За п'ять років до Першої французької республіки, яка ввела метричну систему, були зроблені великі зусилля, щоб громадяни знали про прийдешні зміни і щоб підготувати їх до цих змін [1]. Адміністрація поширювала десятки тисяч статей, створювала навчальні ігри, керівництва, альманахи і таблиці переведення одиниць. Стандартний метр був вбудований в стіни найбільш відомих будівель Парижа [1]. Передбачалося поетапне введення нової системи одиниць протягом декількох років, а Париж був першим округом, де передбачалося ввести зміни. Уряд усвідомлював, що людям потрібні будуть лінійки, але було виготовлено тільки 25 000 з 500 000 лінійок, необхідних для Парижа, через місяць після того, як метр став легальної мірою [1]. Для компенсації нестачі коштів вимірювання уряд оголосив про матеріальні стимули для масового виробництва лінійок. Паризька поліція рапортувала про масові порушення вимоги про виняткове застосуванні метричної системи [1]. Там, де нова система використовувалася, нею часто зловживали, округляючи ціни вгору і даючи меншу кількість продукту [1].
Наполеону I, французькому імператору, не подобалася заміна традиційних заходів з їх високою ділимістю (наприклад, дюйм, що дорівнював 12 лініям, легко ділиться на 2, 3, 4, 6) на десяткову систему, і він розумів труднощі переходу на нову систему [2]. Декретом «décret impérial du 12 février 1812» (імперський декрет від 12 лютого 1812) він ввів нову систему заходів « Mesures usuelles» для використання в дрібній роздрібної торгівлі. Однак уряд, юридична та подібні служби, повинні були використовувати метричну систему і вона продовжувала викладатися на всіх рівнях навчання[3][4].
Прототипи метричних одиниць, кілограм і метр, призначалися для негайної стандартизації одиниць вимірювання по всій країні і вони замінювали різні стандарти окремих частин країни і навіть всієї Європи. Новий livre (відомий як метричний лівр) був визначений як п'ятсот грам, а нова одиниця toise (метричний туаз) визначався як два метри. Продукція могла продаватися під старими назвами і зі старими співвідношеннями з іншими одиницями, але зі злегка відмінними абсолютними величинами. Ця серія заходів отримала назву mesures usuelles — (звичні вимірювання).
Декрет Наполеона був скасований під час правління Луї-Філіпа законом «loi du 4 juillet 1837» (закон від 4 липня 1837). Закон вступив у дію з 1 січня 1840 і відновив вихідну метричну систему вимірювання [3].
Закон дозволяв такі одиниці вимірювання [5]:
Mesures usuelles не включали одиниці довжини, більші за туаз — myriamètre (міріаметр, 10 км), що використовувався і в цей період [7].
На цю статтю не посилаються інші статті Вікіпедії. Будь ласка розставте посилання відповідно до прийнятих рекомендацій. |