англ. Moonlight Maze (укр. лабіринт у місячному світлі) — назва справи у віданні ФБР про кібершпигунство в 1999-2000-ні роки.
В 1999 році була викрита надскладна з точки зору реалізації, тривала (понад 3 роки) операція з кібершпигунства проти наукових, військових, енергетичних державних і недержавних установ у Сполучених Штатах Америки. Розпочате за фактом шпигунства розслідування ФБР отримало назву англ. Moonlight Maze (укр. лабіринт у місячному світлі). Попри те, що офіційно винних в атаці не було названо, вважається, що за шпигунством стояли спецслужби Російської Федерації, за сприяння комп'ютерних центрів Російської академії наук. Левова частка матеріалів слідства досі (станом на 2016 рік) залишається засекреченою[1][2].
Існують вагомі підстави вважати, що за атакою стояло угрупування Turla[3].
Перша інформація про компрометацію комп'ютерних систем стала з'являтись іще в 1998 році. Зловмисникам із закордону вдалось здобути несанкційований доступ до інформаційних систем Міністерства оборони США, Міністерства енергетики, НАСА, NOAA, різних підрядників оборонно-промислового комплексу, університетів. Зловмисникам вдалось викрасти великі обсяги інформації, від конструкції шоломів до результатів атмосферних досліджень[4].
Спершу слідчі ФБР були приголомшені поставленим перед ним завданням. На початку 1999 року до слідства приєдналось Міністерство оборони. Управління з розвідки англ. Joint Task Force Computer Network Defense (JTF-CND) звернулось до всіх доступних інструментів здобуття інформації. Отримавши на початку дані комп'ютерної криміналістики до справи була залучена радіоелектронна та агентурна розвідка. Були навіть вивчені дані геопросторової розвідки: слідчі перевіряли супутникові знімки будівель на предмет встановлення спеціального телекомунікаційного обладнання[4].
Нарешті, із допомогою даних, що виходили за межі комп'ютерної криміналістики вдалось встановити відповідальність із великою долею достовірності російських спеціальних підрозділів[4].
Слід зазначити, що Moonlight Maze не є першою відомою операцією з кібершпигунства з боку російських спецслужб. Іще в 1989 році в ЗМІ потрапила інформація про використання КДБ двох комп'ютерних фахівців-хакерів з Західної Німеччини для проникнення в комп'ютерні мережі американських та японських наукових установ та підприємств оборонно-промислового комплексу[5].
Це незавершена стаття з інформаційної безпеки. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |