Інжене́р-техно́лог — інженер, який займається розробкою й організацією виробничого процесу. Це фахівець, який відмінно розбирається в усіх процесах виробництва продукції. Він відповідальний за процес виготовлення товарів, його швидкість, якість та економічність[1].
Розроблює, застосовуючи засоби автоматизації проєктування, і впроваджує технологічні процеси й режими виробництва на продукцію, що виробляє підприємство (цех, дільниця), і на всі види різних за складністю робіт.
Запроваджує порядок виконання робіт та операційний маршрут проходження виробів (деталей, складальних одиниць).
Розроблює плани розміщення устаткування, технічного оснащення та організації робочих місць, розраховує виробничі потужності й завантаження устаткування.
Бере участь у розробленні технічно обґрунтованих норм часу (виробітку), опрацьовуванні конструкцій виробів на технологічність, розраховує нормативи матеріальних витрат (технічні норми витрат сировини, напівфабрикатів, матеріалів, інструментів, технологічного палива, енергії), економічну ефективність проєктованих технологічних процесів.
Розроблює технологічні нормативи, інструкції, схеми складання, маршрутні карти, карти технічного рівня та якості продукції й іншу технологічну документацію, вносить зміни до технічної документації у зв'язку з корекцією технологічних процесів і режимів виробництва.
Узгоджує розроблену документацію з цехами та відділами підприємства.
Складає технічні завдання на проектування пристроїв, оснастки та спеціального інструменту, передбаченого технологією, бере участь у розробленні керуючих програм (для устаткування з числовим програмним керуванням), в опрацьовуванні розроблених програм, корекцією їх у процесі доопрацювання, складанні інструкцій на роботу з програмами.
Проводить патентні дослідження та розраховує показники технічного рівня проєктованих об'єктів техніки й технології.
Бере участь у проведенні експериментальних робіт, спрямованих на впровадження нових технологічних процесів у виробництво, складанні заявок на винаходи та промислові зразки, а також розробленні програм упровадження нової техніки, організаційно-технічних заходів для своєчасного освоєння виробничих потужностей, удосконалення технології та контролює їх виконання.
Проводить контроль за додержанням технологічної дисципліни в цехах та правильної експлуатації технологічного устаткування.
Вивчає передовий вітчизняний і світовий досвід у галузі технології виробництва, розроблює й бере участь у реалізації заходів щодо підвищення ефективності виробництва, спрямованих на скорочення витрат матеріалів, зниження трудомісткості продукції, підвищення продуктивності праці.
Аналізує причини браку й випуску продукції низької якості та знижених сортів, бере участь у розробленні заходів щодо їх запобігання й усунення, а також у розгляді рекламацій на продукцію, що виробило підприємство.
Бере участь у розробленні патентних і ліцензійних паспортів, замовлень на устаткування, заявок на винаходи та промислові зразки.
Розглядає раціоналізаторські пропозиції щодо удосконалення технології виробництва й готує висновки про доцільність їх використання в умовах підприємства.
Провідний інженер-технолог: фахова повна вища освіта (магістр, спеціаліст); стаж роботи інженером-технологом І категорії — не менше 2 років.
Інженер-технолог І категорії: фахова повна вища освіта (магістр, спеціаліст); стаж роботи інженером-технологом ІІ категорії (для магістра — не менше 2 років, спеціаліста — не менше 3).
Інженер-технолог ІІ категорії: фахова повна вища освіта (магістр, спеціаліст); стаж роботи для майстра — вимог немає, для спеціаліста — інженером-технологом ІІІ категорії не менше 2 років.
Інженер-технолог ІІІ категорії: фахова повна вища освіта (спеціаліст); стаж роботи інженером-технологом — не менше 1 року.
Інженер-технолог: фахова повна вища освіта (спеціаліст); стаж роботи — вимог немає.