Захист дітей в Інтернеті (англ.Child Online Protection, COP) – це ініціатива, розпочаткована Міжнародним союзом електрозв'язку (англ.International Telecommunication Union) у листопаді 2008 року в рамках Глобальної програми з кібербезпеки (англ.Global Cybersecurity Agenda, GCA). Ця ініціатива була підтримана Генеральним секретарем Організації Об'єднаних Націй та кількома міжнародними організаціями. [1]
«COP є міжнародною спільною мережею для захисту дітей у всьому світі від загроз в кіберпросторі шляхом забезпечення проведення юридичних, технічних та організаційних заходів».[2]
У 2005 році Всесвітній саміт з інформаційного суспільства ухвалив Туніський порядок денний, який спеціально закликав до гарантій в рамках ІКТ-середовища «включення регуляторних, саморегулівних та інших ефективних політик та механізмів захисту дітей та молоді від зловживання та експлуатації через ІКТ», «інтегруючи їх» у національні плани дій та е-стратегії».
[3]
Починаючи цю ініціативу, МСЕ брав до уваги те, що у сучасну інформаційну епоху актуалізувалася проблема безпеки в Інтернеті, у першу чергу – безпечного використання Інтернету дітьми. Діти мають специфічні потреби та вразливості стосовно безпеки в Інтернеті порівняно з дорослими. Діти витрачають все більшу кількість часу на роботу в Інтернеті та комп'ютерні ігри. Соціальні мережі теж значно впливають на поведінку дітей. Часто батьки не обізнані про те, що діти розміщують свою персональну інформацією під час використання соціальних мереж, що робить дітей вразливими для онлайн-нападів.
Для вирішення цих проблем багато країн організовують інформаційні кампанії, спрямовані на просвіту стейкхолдерів: представників державних установ, бізнесу та громадянського суспільства, вчителів, батьків та дітей, окремих громадян тощо для виявлення потенційних проблем та розуміння їх прав і обов'язків із формування безпечного кіберпростору для дітей.
[4]
Комплексне законодавство визнається важливим інструментом для сприяння створенню сприятливого та безпечного Інтернет-середовища для дітей та молоді. COP відстежує підходи, прийняті в різних країнах з різними правовими системами, і виробляє керівні принципи, спрямовані на допомогу державам-членам досягти своїх цілей.
МСЕ створив робочу групу з COP на основі Рішення 179 Повноважної конференції Міжнародного союзу електрозв'язку у 2010 році. [13]
COP сприяє розбудові типової національної системи, спрямованої на розробку позитивного онлайн-середовища для дітей та молоді. COP сприяє створенню відповідних підрозділів на національному рівні. Розробляються індикатори, які допомагають оцінити прогрес у впровадженні онлайнових ініціатив з захисту прав дитини на глобальному, регіональному та національному рівнях.
COP підтримує країни у впровадженні відповідних національних рамок та стратегій, організовує стратегічні заходи на регіональному та глобальному рівнях для підтримки цих процесів.
COP сприяє розвитку глобальної культури цифрового суспільства та забезпечує спільні заходи щодо обміну інформацією з метою усунення або зменшення ризику для дітей та молоді в Інтернеті.
COP створила міжнародну мережу із сприяння захисту дітей в Інтернет шляхом обміну інформацією, надання рекомендацій та розповсюдження відомостей щодо кращих практик стосовно безпечної поведінки в Інтернеті та надання допомоги партнерам у розробці та впровадженні ефективних планів. COP об'єднує партнерів з усіх секторів світової спільноти, щоб забезпечити безпечний і безпечний онлайн-досвід для дітей у всьому світі.