Анна Алоїза Острозька

Анна Алоїза Ходкевич
пол. Anna Alojza Chodkiewicz
Ім'я при народженніАнна Алоїза Острозька
Народилася25 березня 1600(1600-03-25)
Ярослав, Ярославський повіт, Республіка Польща
Померла27 січня 1654(1654-01-27)[1] (53 роки)
Великопольща
ПохованняКраків
ГромадянствоРіч Посполита
Національністьрусинка
Місце проживанняВолинь
Діяльністьмеценатка, філантропка
Відома завдякимеценатство
Суспільний станаристократія[2]
Титулкнягиня
Конфесіякатолицтво
РідОстрозькі
БатькоОлександр Острозький
МатиАнна Костка
РодичіВасиль Костянтин Острозький (дід)
Брати, сестриСофія Острозька, Катерина Острозька і Адам Костянтин Острозький
У шлюбі зЯн Кароль Ходкевич
Герб
Герб

Анна Алоїза Остро́зька, у шлюбі Ходкевич (1600 — 27 січня 1654[3]) — представниця української аристократії, меценатка, ревна католичка.

Біографія

[ред. | ред. код]

Походила з впливової аристократичної української родини князів Острозьких. Донька волинського воєводи Олександра Острозького та Анни Костки. У 1603 році батько передчасно помер за загадкових обставин[3], перебувала під опікою матері.

У 1620 році вступила в шлюб з великим гетьманом литовським Яна Кароля Ходкевича (друга дружина). Чоловік загинув під час Хотинської битви 1621 року. У 1635 році померла її мати.

Після цього підпала під вплив єзуїтів, стала завзятою католичкою. Здійснювала заходи з поширення католицтва на українських землях, сприяла греко-католикам, передала їм церкву у Турові. Відкривала школи для виховання української шляхти за католицьким обрядом (наприклад, в Острозі), надавала допомогу ксьондзам. У 1624 році заснувала єзуїтські колегіуми у містах Острозі і Ярославі.

Перепоховала свого батька за латинським обрядом у збудованому за її сприяння костелі єзуїтів в Острозі, та спровокувала повстання у пасхальну ніч 1636 р. Цей рік вважають останнім роком існування Острозької Академії. При колегіумі в Острозі заснувала «конвікт» (інтернат) для шляхетської молоді[4]. У 1629 році відновила фундацію католицькій парафії у дідичному Краківці[5]. Наказала всім православним священикам у власних та державлених маєтках прибувати до Острога для участі в латинській процесії на свято Божого Тіла.[6]

Прощання з чоловіком, який попрямував на поле Хотинської битви

З початком повстання під проводом Богдана Хмельницького втекла до своїх польських маєтностей.

Була власницею великої кількості маєтностей, зокрема Тернополя, Острога тощо[3]. Після її смерти володіння перейшли до князів Заславських, згодом Сангушків.

Її лист до київського унійного митрополита Йосифа Рутського перебуває у збірці Центрального державного історичного архіву України у м. Львові[7].

Померла на території Польщі. Тимчасово була похована в Ярославі, після початку воєн зі шведами. 1723 року після закінчення Північної війни була урочисто перепохована з чоловіком у домініканському костелі Внебовзяття Пресвятої Діви Марії в Острозі.[8]

Вшанування пам'яті

[ред. | ред. код]

Після її смерті серед католиків побутувала ідея її канонізації. З огляду на розділи Речі Посполитої ці плани були унеможливлені.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Kniaziowie litewsko-ruscy od końca czternastego wieku / за ред. J. WolffWarszawa: 1895. — С. 358.
  2. Catalog of the German National Library
  3. а б в Фроленков В. Острозькі князі… — С. 699.
  4. Ostróg // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. — Warszawa : Druk «Wieku», 1886. — Т. VII. — S. 682. (пол.) — S. 683. (пол.)
  5. Krakowiec // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. — Warszawa : Druk «Wieku», 1883. — Т. IV. — S. 605. (пол.) — S. 606. (пол.)
  6. Созанський І. З минувшини міста Бродів. — Львів : НТШ, 1911. — С. 50.
  7. 1272. Лист шляхтянки Ходкевич Анни київському митрополиту Рутському Юзефу у сраві призначення Дубовича Яна архімандритом дерманського монастиря василіан, 1640 р. (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 22 грудня 2018. Процитовано 15 травня 2020.
  8. Niesiecki K. Korona Polska przy Złotey Wolnosci… [Архівовано 2 квітня 2015 у Wayback Machine.] — T. III. — S. 523.

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]